ВСЕ

Наскільки реальною є загроза знеструмлення міста?

Минулої п’ятниці, 5 листопада, депутати на сесії вирішували, як бути з попередженням ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго» щодо можливих перебоїв з постачанням електроенергії в Новомосковську в опалювальний період.
Мова йде в першу чергу про мікрорайони, де припинена робота котельних і будинки перейшли на автономне, в основному електричне, опалення – Кулебівку й Площадку.
У ДТЕК заявили, що для забезпечення безперебійного постачання електроенергії необхідно замінити обладнання трансформаторів. За свої гроші, мовляв, вони цього робити не будуть, оскільки в їхній інвестиційній програмі такого не прописано й, відповідно, кошти на це не закладені.
Як повідомив перший заступник міського голови Тарас Здреник, у віданні якого безпосередньо знаходиться це питання, хоча на кожного побутового споживача й виділено 5 кіловат, але якщо всі жителі одночасно споживатимуть максимальний обсяг, то трансформатори можуть не витримати й згорять. Тому їх потрібно оновити.
Втім, на думку депутата Романа Лєбєдєва, ці роботи мають виконуватися не за бюджетні кошти, а за кошти ДТЕК, який є приватною компанією. Адже вони самі тягнули по місту нові кабелі, збільшуючи їх потужність, і мали б оновити й обладнання трансформаторів, тобто виконати власні зобов’язання з продажу свого продукту населенню. Лєбєдєв нагадав, що саме він кілька років тому розробляв програму переведення міста на автономне опалення, проводив переговори з керівництвом ДТЕК, підписував з ними так звану «дорожню карту» децентралізації опалення міста і впевнений, що зараз з боку ДТЕК - це просто намагання викачати гроші з міського бюджету. Якщо зараз депутати на цей шантаж підуть, то в наступні роки ситуація повториться й по іншим трансформаторам на мікрорайонах міста.
Міський голова Сергій Рєзнік зазначив, що зараз неможливо передбачити, як поведуть себе трансформатори, коли прийдуть холоди й зросте навантаження на електромережі. Можливо, це дійсно шантаж з боку ДТЕК, але, можливо, побоювання щодо відключень не безпідставні. Він підкреслив, що альтернативи децентралізації опалення в місті немає, адже ціна на газ у світі лише зростає, до того ж Росія заблокувала поставки в Україну вугілля з Казахстану. Маємо енергетичну кризу. До того ж, обіцяна Урядом пільгова ціна на газ для бюджетних установ – лікарень, дитсадків, шкіл – зависла в повітрі, бо за визначеною ціною жодна компанія газ продавати не хоче. Зараз не лише Новомосковськ, а й інші міста України вимушені купувати газ за значно вищими цінами й перспективи туманні. Тому у населення міста повинна бути впевненість у тому, що перехід на електричне автономне опалення буде надійним і забезпечить їм тепло в оселях.
- Ми, звичайно, можемо упертись, - сказав Сергій Рєзнік, звертаючись до депутатів, - і не виділяти кошти на оновлення трансформаторів. Ми можемо потренувати ДТЕК, але кого ми у підсумку потренуємо?
Аргументи кожної зі сторін мають сенс. Але хто відповідатиме на запитання городян, у яких серед зими може пропасти світло?
Під час голосування думки депутатів розділилися, в результаті для ухвалення рішення про виділення коштів не вистачило голосів - не підтримали це рішення 9 депутатів.