ВСЕ

Заплановані до виведення з експлуатації котельні продовжуватимуть працювати: війна внесла корективи в план децентралізації опалення міста

З 2017 року в Новомосковську діє Програма централізації теплопостачання. Місто поступово відмовляється від неефективного централізованого опалення будинків. Завершення переведення міста на індивідуальне опалення передбачалося в кінці 2023 року зупинкою всіх котелень.
Напередодні минулого опалювального сезону вже були виведені з експлуатації дві котельні - ПМК-36 (вул. Спаська, 8а) та РК-3 (вул. Сучкова, 103а). 153 сім'ї з числа соціально незахищених верств населення отримали з міського бюджету матеріальну допомогу на переведення своїх квартир на індивідуальне опалення на загальну суму 2,5 млн грн. Для тих будинків, які переходили на електроопалення, за рахунок коштів міського бюджету оновили електромережі в під’їздах.
Цієї осені планувалося не включати ще кілька котелень, а за літній період перевести на автономне опалення ті багатоповерхівки й об’єкти бюджетної сфери, які до них були підключені. Для надання матеріальної допомоги малозабезпеченим громадянам планували використати 2 млн бюджетних гривень.
Але зараз, в період дії воєнного стану, казначейство не проплачуватиме платежі, не пов’язані з організацією збройного спротиву агресору.
- Війна зламала наші плани, - повідомив міський голова Сергій Рєзнік. – На потреби оборони довелося перенаправити практично всі кошти, які ми планували використати на розвиток міста. У тому числі й кошти для виплати матеріальної допомоги городянам на встановлення автономного опалення, на обладнання електромереж в під’їздах.
До того ж, навіть ті новомосковці, які мали доходи вищі за мінімальні й планували цього літа переобладнати систему опалення своїх квартир, зараз не всі готові витрачатися на ці цілі.
Тому Програму централізації теплопостачання міста ми поставили на паузу. Ми вимушені будемо восени запускати ті теплопункти, які працювали й минулої зими. Але чи вдасться це зробити? Нагадаю, за газ постачальники вимагають передоплату плюс погашення боргів.
Попереду – три місяці літа. КП «Новомосковськтеплоенерго» через відсутність коштів не може в повному обсязі виконувати заплановані роботи з підготовки міста до нового опалювального сезону. Проведені гідравлічні випробування теплових мереж показали, що труби рвуться, їх треба ремонтувати, щоб не допустити надзвичайних ситуацій взимку. Натомість, незважаючи на те, що підприємство з метою економії коштів давно працює три дні на тиждень, грошей не вистачає ні на витратні матеріали, ні на урізані зарплати.
Нагадаю, що багаторічне хаотичне відключення квартир від централізованого теплопостачання призвело до розбалансування міського теплогосподарства. Обладнання КП «Новомосковськ­теплоенерго» застаріле, витратне, давно перебуває в незадовільному стані, дірявим трубам по 60 років при тому, що строк їх експлуатації складає 25 років. Щоб замінити труби, необхідні величезні суми коштів плюс треба перекопати увесь центр міста. Котельні теж відпрацювали нормативний термін експлуатації – наймолодшій із них майже 40 років. Котельні газові, а Україна весь світ зараз переконує відмовлятися від газу. Більш ніж 15% жителів багатоповерхівок уже на автономному опаленні. Заборгованість населення за тепло космічна – 42 млн грн. З міського бюджету щорічно доводилося допомагати підприємству, щоб воно мало змогу закупити газ і почати опалювальний сезон: у 2019 році - близько 17 млн грн, у 2020 - 22 млн грн, у 2021 - 2,5 млн грн. Чи буде в цьому році у міста така можливість? Не знаю. Ті кошти, які з бюджету надавалися на підтримку тепловикам, могли б бути спрямовані на розвиток міста – дороги, тротуари, школи, дитсадки, медзаклади.
Відключити окремі квартири боржників від тепла немає технічної можливості. Вихід – тільки автономка.
Чимало міст по Україні перейшли на індивідуальне опалення й кожен житель багатоповерхівки відповідає за себе. Так, як мешканці приватного сектора: не заплатив – відключили газ, електрику. І всі ж платять! А в багатоповерхівках - ні.
На Дніпропетровщині в минулі роки відмовилися від централізованого опалення Нікополь, Марганець, Покров, Вільногірськ, Синельникове. Там оселі й бюджетні заклади обігріваються індивідуальними котлами. Вони витрачають на опалення житла в рази менше, ніж раніше на централізоване. А бюджетні кошти йдуть не на постійну «підтримку штанів» тепловиків, а на розвиток міста.
Тому після війни ми повернемося до цього питання. Не одразу, але повернемося, коли знову матимемо можливість забезпечити соціальний захист пільгових категорій населення.