ВСЕ

Новомосковськ: воєнний стан

На світанку 24 лютого без оголошення війни одурманені путінською пропагандою російські солдати вдерлися в Україну - «асвабаждать». Уже півтора місяці закидають нас бомбами, ракетами, обстрілюють з усіх можливих видів озброєння, нищать міста і села, вбивають мирних жителів, ґвалтують, викрадають дітей, займаються мародерством, погрожують застосуванням ядерної зброї.
В Україні введено воєнний стан. На базі Дніпропетровської облдержадміністрації створено Дніпропетровську обласну військову адміністрацію, яка здійснює керівництво у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку на території області. На базі Новомосковської райдержадміністрації створено військову адміністрацію з такими ж функціями на території Новомосковського району – ця територія, підкреслимо, включає й місто Новомосковськ.

ПОВНОВАЖЕННЯ ВІЙСЬКОВИХ АДМІНІСТРАЦІЙ
На військове командування та військові адміністрації покладається здійснення заходів правового режиму воєнного стану, серед яких: комендантська година, заборона на проведення масових заходів, на торгівлю алкоголем, обов'язкова трудова повинність, відчуження особистого майна, обмеження пересування транспортних засобів, обмеження виїзду за кордон чоловіків 18-60 років, контроль роботи ЗМІ та ін.

ПОВНОВАЖЕННЯ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» органи місцевого самоврядування і далі продовжують здійснювати повноваження. Тобто, завданням міської влади Новомосковська, яка залишається цивільною, є всебічне забезпечення функціонування міста. Створення військової адміністрації в місті Новомосковську не передбачено законом.
Крім забезпечення повсякденної життєдіяльності міста, міська рада сприяє підготовці Новомосковська до оборони. Оперативно виділяються наявні кошти місцевого бюджету на належне фінансування місцевих заходів з підготовки оборони. Так, під час сесії міської ради, що пройшла 25 березня, були перерозподілені кошти, які планувалося використати на розвиток міста – всі можливі ресурси підуть на підготовку Новомосковська до спротиву загарбникам.
Міською владою для вирішення нагальних питань створено оперативний штаб, забезпечено координацію всіх структур та організацій міста. На постійній основі організована взаємодія з органами управління, сили і засоби яких залучаються до виконання завдань територіальної оборони, з керівниками комунальних підприємств, представниками бізнесу, волонтерських та громадських організацій.
У перший же день війни сотні новомосковців прийшли на збірний пункт військкомату, щоб стати на захист країни. Кого не брали до військових частин, записувались до місцевого батальйону Територіальної оборони. Зараз у Новомосковську кожен – воїн, і у кожного свій фронт: у одних - військовий зі зброєю в руках, у інших – тиловий чи волонтерський.
Чим сьогодні живе Новомосковськ? Про це в серії наших матеріалів.

МІСТО ПІД ОХОРОНОЮ
У місті сформований батальйон Територіальної оборони. Наразі особовий склад займається вогневою, тактичною, розвідувальною підготовкою, вивчає тактику дій загарбників, тренується з ведення бойових дій в умовах населеного пункту, навчається наданню собі та побратимам екстреної медичної допомоги.
Задача цього формування – охорона і оборона населення, комунікацій і важливих об’єктів міста, участь у забезпеченні разом з Нацполіцією громадського порядку. Боряться з диверсійно-розвідувальними групами ворога, затримують мародерів.

ОБОРОННІ РУБЕЖІ МІСТА
Функція обладнання оборонних рубежів належить до компетенції військового командування та військових адміністрацій. Органи місцевого самоврядування міста Новомосковська усіляко сприяють їм у цій діяльності, надаючи матеріально-технічну допомогу та допомогу в реалізації заходів правового режиму воєнного стану на території міста.
На сьогодні усі можливі наявні ресурси міста – фінансові й матеріально-технічні – уже використовуються. Передусім це сили й засоби міських комунальних підприємств. Питання оборони є компетенцією військових, інформація щодо їх реалізації розголошенню не підлягає.
З бюджету міста організоване гаряче харчування особового складу батальйону ТрО. Для укріплення важливих об’єктів і фортифікаційних споруд їм передано більше 100 бетонних блоків, забезпечено піском і мішками. На оборонних об’єктах працює комунальна техніка та спецтехніка підприємців.
За кошти міського бюджету продовжує ремонтуватися військова і спеціальна техніка, виготовляються протитанкові «їжаки», закуповуються бронежилети.
На жаль, форми і методи управління міським господарством Новомосковська протягом останніх десятиліть мають наслідком досить обмежені можливості міста щодо підготовки до оборони.

МІСЦЯ ДЛЯ УКРИТТЯ
Жителі Новомосковська почали жити від сирени до сирени. Комунальники продовжують пристосовувати наявні в місті приміщення під укриття для населення, яке проживає в багатоповерхівках. За заявками городян триває робота комунальників із завезення до укриттів питної води, улаштування там освітлення, виготовлення піддонів для сидіння, завезення матраців тощо. У приватному секторі найкращі укриття – дооблаштовані підвали й погреби.
Обладнані приміщення під укриття в багатоповерховому секторі міста:
1. вул. Гетьманська, 31 (3-й під’їзд);
2. вул. Гетьманська, 37-а (підвальне приміщення торговельного центру «Пасаж»);
3. вул. Гетьманська, 41 (новозбудований торговельний центр навпроти магазина «Рубін», біля магазину «Тормозок»);
4. вул. Гетьманська, 45 (підвал дитячого садочку «Росинка»);
5. вул. Гетьманська, 47;
6. вул. В.Ковалівка, 14 (підвал дитячого садочку «Чебурашка»);
7. вул. Паланочна, 39 (підвал дитячого садочку «Дюймовочка»);
8. пл. Героїв, 6 (приміщення Новомосковських територіальних курсів цивільного захисту);
9. пл. Героїв, 14 (2 під’їзд), код під’їзду – 50;
10. пл. Героїв, 16 (3 під’їзд);
11. вул. Калнишевського, 1;
12. вул. Калнишевського, 5;
13. вул. Калнишевського, 7 (підвал гімназії №1);
14. вул. Калнишевського, 19 (підвал гімназії №2);
15. вул. Сучкова, 21;
16. вул. Сучкова, 29;
17. вул. Сучкова, 34, Укрпошта, (вхід з вул. В.Ковалівка);
18. вул. Сучкова, 35, хлібозавод;
19. вул. Сучкова, 103 (підвал гімназії №4);
20. вул. Сучкова, 103а (пожежна частина ДСНС);
21. вул. Сучкова, 115, АТ «Інтерпайп НМТЗ» (3 захисні споруди - до 2200 людей);
22. вул. Сучкова, 124;
23. вул. З. Білої, 4 (підвал дитячого садочку «Теремок»);
24. вул. З. Білої, 6 (підвал ліцею №6);
25. вул. З. Білої, 44а, Укртелеком, (вхід з вул. Дорожньої);
26. вул. З. Білої, 156Б, КП «Новомосковський комбінат комунальних підприємств»;
27. вул. 195 стр. дивізії, 4;
28. вул. Тургенєва, 12а (ТОВ «Арго-Ком»);
29. вул. Ковальова, 12;
30. вул. О.Мітягіна, 21а (підвал дитячого садочку «Калинка»);
31. вул. Г.Зелінського, 5 (приміщення їдальні ліцею №11);
32. вул. Паланочна, 29 (підвал Міського центру фізичного здоров’я «Спорт для всіх»);
33. вул. М.Головко, 14;
34. вул. Спаська, 7 (навпроти «СоюзЕнерго», територія геодезії);
35. вул. Гетьманська, 29 (3-й корпус кооперативного коледжу);
36. вул. Гетьманська, 41.

ФОРМУЄМО СТРАТЕГІЧНІ РЕЗЕРВИ МІСТА
Місто займається створенням стратегічного запасу продовольства та розподілом його по кількох локаціях – влада готується до безкоштовної роздачі цих продуктів населенню у випадку виникнення проблем з підвозом продуктів у Новомосковськ.
- Також за рахунок бюджету й спонсорських коштів триває активна переробка зерна на борошно і його складування, - повідомив міський голова Сергій Рєзнік. - Борошно надають фермери. З цього борошна випікатимемо хліб або роздаватимемо його городянам для самостійного використання. Створюємо запаси борщового набору, бакалейних виробів, цукру, консервів тощо.
Для забезпечення безперебійної роботи комунальних підприємств закуповуються про запас пально-мастильні матеріали, а також з урахуванням досвіду прифронтових міст - і витратні матеріали для усунення пошкоджень на комунальних мережах.

КОМУНАЛЬНІ ПІДПРИЄМСТВА ПРАЦЮЮТЬ СТАБІЛЬНО
Комунальні підприємства, установи й організації Новомосковська повноцінно функціонують, забезпечуючи життєдіяльність населення міста й роботу критично важливих об’єктів інфраструктури. На об’єктах водо-, тепло-, електро- та газопостачання забезпечено цілодобову охорону.
Городяни отримують комунальні послуги в пов­ному обсязі. Поточні технічні аварії на мережах оперативно усуваються.
Всі комунальні підприємства переведені на особливий режим роботи - ужимають витрати, знаходять внутрішні резерви, залучають ідеї раціоналізаторів, перейшли на 3-денний графік роботи задля економії коштів, при цьому обсяги робіт не зменшилися.
Щодо оплати за компослуги до городян звернувся міський голова.
- На час війни оплачувати послуги ЖКГ дозволено по можливості, штрафи не нараховуватимуться. Але прошу всіх, хто має змогу в ці скрутні часи заплатити, зробити це. Тим більше, що субсидії городянам продовжують виплачувати регулярно й у повному обсязі. Підприємства ЖКГ працюють на межі можливостей. Тож оплата комунальних послуг зараз є свого роду внеском в оборону країни та її майбутню перемогу, - сказав Сергій Рєзнік.
Із 31 березня опалювальний сезон у Новомосковську завершився. Від початку опалювального сезону на тепломережах Новомосковська не сталося жодної надзвичайної ситуації, жодного пориву. Рішення щодо завершення опалювального сезону прийняте з огляду, по-перше, на плюсові показники вуличної температури. По-друге, енергопостачальні кампанії працюють за передоплатою, а отже щоб отримати газ на квітень і продовжувати опалювати помешкання, треба наперед заплатити чималі кошти. По-третє, ситуація з коштами КП "Новомосковськтеплоенерго" зі зрозумілих причин є критичною: рівень оплати населення за спожиті послуги не перевищує 40%, заборгованість жителів станом на 1 квітня 2022 року сягнула рекордної суми в понад 60 млн.грн. Покривати витрати КП з місцевого бюджету наразі неможливо - пріоритети використання бюджетних коштів зовсім інші.

АРМІЯ МІЦНА, КОЛИ Є МІЦНИЙ ТИЛ
Підприємці Новомосковська після першого шоку від війни практично всі повернулися до роботи, знову відкрилися підприємства, установи, організації. Хід бойових дій, мужній опір ворогові, який чинять наші силові структури й пересічні громадяни на фронті і в окупації, стали підґрунтям того, що в Новомосковську на сьогодні є відносно безпечні умови для повернення до роботи. Активно запускається середній та малий бізнес.
Також працює міський транспорт, графіки руху автобусів на міських маршрутах змінені – сьогодні це 30% рейсів від умов мирного часу - в середньому один рейс на годину.
Для населення міста повертатися до роботи сьогодні надзвичайно важливо, адже це значить виробляти продукцію й надавати послуги, які необхідні населенню. Це значить платити робітникам зарплату, щоб їх сім’ї мали засоби для існування. Це значить сплачувати податки до місцевого бюджету, який матиме більше можливостей направляти їх на потреби оборони.
- Головне завдання цивільних городян зараз – працювати, забезпечувати життєдіяльність Новомосковська та сприяти підготовці міста до оборони, – підкреслив Сергій Рєзнік. – Наші економічні досягнення – це найкраща відповідь тим, хто бажає дестабілізації в країні. Це наш економічний фронт, і ми його тримаємо!

МЕДИЧНІ ЗАКЛАДИ АДАПТУЮТЬСЯ ДО РОБОТИ В УМОВАХ ВІЙНИ
Центральна міська лікарня готується до можливої роботи з пораненими. Досі жоден поранений у місто не надходив. Відпрацьовано алгоритм дій медичних бригад та їх матеріально-технічне забезпечення. Укріплено кисневий газифікатор, рампи з кисневими балонами, приміщення операційних палат та реанімаційного відділення. Готується майданчик для встановлення кисневого генератора. Поповнюються стратегічні запаси ліків.
Міський центр первинної медико-санітарної допомоги розгорнув операційно-перев’язувальну для прийому легко поранених в амбулаторних умовах. Сімейні лікарі навчаються наданню хірургічної допомоги. Йде закупівля медикаментів та медичного інструментарію для прийому поранених. Встановлені електрогенератори для забезпечення безперебійної роботи чотирьох амбулаторій. Організовані курси для населення з надання екстреної домедичної допомоги, вони проводяться для всіх бажаючих з понеділка по п’ятницю о 10.00 та 12.00 в поліклініці на 4-му поверсі. За рахунок коштів місцевого бюджету безкоштовними ліками забезпечуються визначені категорії городян, видаються засоби медичної реабілітації для інвалідів. Триває щеплення від коронавірусу. Дітям роблять щеплення проти контрольованих інфекцій. Виписуються рецепти для отримання ліків в аптеках безкоштовно або з невеликою доплатою. Надається допомога біженцям - прийоми, обстеження, виписка лікарських засобів, комплектування аптечок тощо.
Міська стоматологічна лікарня працює в штатному режимі, надає допомогу населенню, переселенцям, військовослужбовцям.
ПРИЙОМ БІЖЕНЦІВ
Кількість внутрішньо переміщених осіб з районів бойових дій у Новомосковську змінюється щодня – одні залишаються в місті, інші після перепочинку рухаються далі на захід.
Орієнтовно в місті перебувають близько 3 тисяч переселенців, з них офіційно зареєструвалися в УПСЗН близько 1750 осіб.
За рахунок бюджету міста в гімназії № 7 для біженців на базі колишнього інтернатного відділення та вечірньої школи організовано прийомний пункт, який включає і організацію харчування. Пункти прийому біженців також діють у кооперативному коледжі, ПТУ-48, базах відпочинку, чимало людей знайшли прихисток у приватному секторі Новомосковська.
Волонтерські пункти приймають від населення одяг і продукти та забезпечують ними переселенців.
Міське Управління праці та соціального захисту населення видає за попереднім записом довідки про взяття на облік переселенців – це офіційний документ про нове місце проживання, який допоможе отримати соціальні виплати, медичну допомогу, влаштувати дитину до школи тощо. Прийом переселенців по вул. Горького, 2а: понеділок – середа з 8.00 до 17.00, п’ятниця з 8.00 до 15.45, тел. 0689278209, 0997907167, 0637923968.
Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб можна самостійно згенерувати через державний портал електронних послуг «Дія».
Новомосковський міськрайонний центр зайнятості пропонує 37 актуальних вакансій для біженців – це робота продавцями, електриками, лікарями тощо.
Роботодавці Новомосковського району формують заявки на вакансії, пов’язані з посівною кампанією.

ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ
У Новомосковську працюють усі заклади загальної середньої освіти. До початку війни в них навчалися 8223 учні, наразі 1100 з них перебувають за межами країни, з них більшість відвідують іноземні школи.
У новомосковських школах організоване дистанційне навчання, основні форми його проведення – онлайн-конференції в ZOOM та в Hangouts Meet, які себе гарно зарекомендували протягом останніх років під час карантину COVІD-19.
Новомосковські вчителі добре опанували ці форми проведення уроків. Про це свідчать схвальні відгуки дітей-переселенців та їхніх батьків, які мають змогу порівняти рівень проведення занять.
Кожен навчальний день розпочинається з короткої, але надзвичайно важливої заспокійливої розмови вчителя з учнями щодо ситуації в країні. Впевнено можемо сказати: у нас зростають прекрасні, розумні діти, справжні патріоти!
Учителі після занять стають волонтерами - разом з жителями навколишніх мікрорайонів активно збирають гуманітарну допомогу, плетуть у школах маскувальні сітки, готують смаколики й передають усе це військовим.
Учні-переселенці також долучаються до навчання в Новомосковську.
Дитячі садочки в місті не працюють з міркувань безпеки.

ВОЛОНТЕРСТВО
Значну частину фінансових витрат, матеріально-технічної допомоги армії й біженцям узяв на себе міський бюджет. Але його можливостей недостатньо для вирішення всіх проблем, які постали перед Новомосковськом.
Неоціненний внесок у загальну справу підготовки території нашої громади до оборони роблять волонтери. Це небайдужі люди, які на добровільній основі надають різну безоплатну допомогу тим, хто цього потребує - армії, територіальній обороні, біженцям, людям похилого віку та тим, хто не може зараз розраховувати на власні сили.
На різних міських локаціях жителі плетуть маскувальні сітки, допомагають транспортом, пально-мастильними матеріалами, виготовляють кровоспинні джгути, шиють одяг, спецамуніцію, нижню білизну для військових, обладнують фортифікаційні позиції навколо міста, збирають будівельні матеріали, продукти, ліки, предмети гігієни, дитячі памперси, домашню консервацію та ін. Місто налагоджує зв’язки з волонтерами інших держав для отримання гуманітарної допомоги.
Більшість депутатів Новомосковської міської ради залишаються в місті, ухвалюють рішення в інтересах оборони. На березневій сесії депутатська фракція політичної партії «ОПЗЖ» оголосила про припинення своєї діяльності, натомість усі 7 обранців у повному складі працюватимуть у складі новоствореної депутатської групи «За Україну! За Дніпропетровщину! За Новомосковськ!» - вони наразі займаються волонтерською діяльністю.
Не забуті в цей нелегкий час і самотні громадяни, люди похилого віку, які потребують допомоги – своїми підопічними продовжують опікуватися соціальні працівники Терцентру.
Для координації й систематизації роботи волонтерів створено міські волонтерські штаби за напрямками:
- загальний - знаходиться по вул. Паланочній № 29 (контактний телефон 0975309025).
- штаб по роботі з біженцями - 0664004545.

ДІТИ ВІЙНИ
Наразі третина переселенців, що прибули до Новомосковська – діти. Діти, які ось так раптом стали «дітьми війни». Вони отримують набагато більший, ніж дорослі, шок від того, що коять на нашій землі окупанти.
Щоб психологічно розвантажити малюків, працівники культури і спорту, волонтери Новомосковська влаштовують для них розважальні заходи. Аби убезпечити дітей на випадок повітряних тривог, заходи організовують у місцях організованого проживання переселенців. І не лише в Новомосковську, а й на турбазах, де вони також розміщуються, а також у дитячому будинку для дітей-сиріт в селі Котовка.
- Дякую ініціаторам проведення таких заходів - учасникам Народного молодіжного театру «Муравейник» (Центру культури та дозвілля), театральної студії "ЧІЗ" (Центру позашкільної роботи), театральної студії "Початок" (супутник театру «Муравейник»), колективу «Melange-art”, студентам кооперативного коледжу, НК «ДЮСШ» та волонтерам, - зазначив Сергій Рєзнік. - Ваша діяльність надзвичайно важлива – ви допомагаєте хлопчикам і дівчаткам з родин біженців впоратися з травмами війни, подолати страхи, хоч на якийсь час забути смуток і жаль, відволіктися від негативних думок і емоцій, повернути довіру до людей і радість життя.
Волонтери потребують різноманітних матеріалів для дитячої творчості, які можна приносити в Палац культури "Металург" на вахту, контактний тел. 0672985426.
Культурний фронт теж діє!

КОНТРОЛЬ ЗА ЦІНАМИ
Кабінет міністрів України ухвалив рішення про стабілізацію цін на товари першої необхідності, щоб ділки не намагалися заробляти на війні. Йдеться, зокрема, про борошно, макаронні вироби, хліб, м’ясо, молоко, певні лікарські засоби та паливо для машин.
Право здійснювати контроль за цінами надане військовим адміністраціям разом із Національною поліцією, Держпродспоживслужбою та Держлікслужбою.
В разі несанкціонованого або необґрунтованого зростання цін на товари першої необхідності і неврахування керівниками торговельних організацій вимог про припинення цих порушень, Антимонопольний комітет України та прокуратура мають реагувати у відповідності з чинним законодавством.
Маєте факти недобросовісності з боку суб’єктів господарювання? Цілодобова «гаряча лінія» Держпродспоживслужби: (044) 364 77 80, (050) 230 04 28. Або пишіть на електронну пошту info@dpss.gov.ua.
Зараз час єднатися, а не заробляти на війні. Це час підтримки одне одного для наближення перемоги.
Наразі у Верховній Раді України зареєстровано законопроект, згідно з яким на період воєнного стану Кабмін зможе передавати право встановлювати граничний рівень цін на певні товари центральним та місцевим органам виконавчої влади, військовим та військово-цивільним адміністраціям, органам місцевого самоврядування. Цим законопроектом передбачається адміністративна відповідальність за перевищення граничного рівня цін, у тому числі – конфіскація відповідних товарів, а також доходів, отриманих від реалізації таких товарів чи послуг.

ВИПЛАТИ НОВОМОСКОВЦЯМ, ЯКІ ВИЇХАЛИ З МІСТА
Жителі Новомосковська, які виїхали в інші регіони чи до інших країн, продовжуватимуть отримувати усі види соціальної допомоги. Зокрема, пенсії, виплати на дітей, пільги, субсидії.
Всі соцвиплати проходять дистанційно. Кошти автоматично нараховуватимуться на особові рахунки.
Виплата державних соціальних допомог та пільг, призначених раніше, продовжена на весь період дії воєнного стану та ще на один місяць після його скасування. Проведення перерахунку розміру виплат протягом дії воєнного стану не передбачено.
Сім’ї, які перемістились з районів проведення бойових дій, можуть звернутися за призначенням субсидії за новим місцем проживання. Субсидія їм може бути призначена на підставі договору найму (оренди) житла.

ДОНОРАМ – АДРЕСИ СТАНЦІЙ ПЕРЕЛИВАННЯ КРОВІ
Для небайдужих новомосковців, які хочуть здати кров - станції переливання працюють з 8 ранку до 19:30 і готові приймати охочих за адресами:
• Дніпропетровська обласна станція переливання крові (м. Дніпро, пр. Б.Хмельницького, 17);
• Дніпровська міська клінічна лікарня №4, (м. Дніпро, вул. Ближня, 31);
• Дніпровська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги (м. Дніпро, вул. Антоновича, 65);
• Дніпровська спеціалізована багатопрофільна лікарня №1 (м. Дніпро, вул. Титова, 39).

САНІТАРНО-ЕПІДЕМІЧНА СИТУАЦІЯ В НОВОМОСКОВСЬКУ СТАБІЛЬНА
За результатами моніторингових досліджень Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України питна вода в Новомосковську за фізико-хімічними та мікробіологічними показниками залишається безпечною для споживання населенням.
Рівень зовнішнього гамма-випромінювання в місті складає 11 мкР/год, що не перевищує значень природного радіаційного фону, характерного для нашої території (до 20 мкР/год).
Не нехтуйте правилами респіраторної гігієни в період коронавірусної хвороби. Ця хвороба нікуди не зникла: епідемічна ситуація з COVID-19 на території Дніпропетровської області поступово покращується, але наразі відповідає «помаранчевому» рівню епідемічної небезпеки. Бережіть здоров’я своє і оточуючих.