ВСЕ

Операція “Вакцинація» у Новомосковську

У Новомосковську розпочалася вакцинація від COVID-19. Але питань до неї приблизно стільки ж, скільки людей щепили. Ми зібрали деякі із запитань і поставили їх головному лікарю КНП «Новомосковський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Леоніду Гінкоті.

- Леоніде Володимировичу, коли розпочали вакцинувати жителів Новомосковська?
- 5 березня мобільна бригада з Павлограда зробила щеплення двадцяти медичним працівникам нашої міської лікарні, які займаються лікуванням хворих на коронавірус. А з 22 березня ми почали вакцинацію жителів Новомосковська вже своїми силами.
- Хто саме робить щеплення?
- Шість наших медпрацівників, які закінчили навчання на курсах і отримали відповідні сертифікати.
- Що це за курси?
- Спеціальні курси у Дніпрі, на яких перші навчалися практиці вакцинування та надання першої медичної допомоги у разі можливих побічних ефектів.
- Шість медиків достатньо для вакцинування 70-тисячного Новомосковська?
- Поки що достатньо, оскільки ми лише на початку вакцинальної кампанії. Всього плануємо мати до 20 навчених фахівців, вони зараз проходять спецпідготовку. А нині, на другому етапі вакцинації, інструкції нам дозволяють робити щеплення лише обмеженій категорії населення – це медичні працівники і найстарші городяни віком 80+. Більшість людей такого віку маломобільні, тому й вакцинується не так багато людей. Ми готуємося за списками попереднього запису відвідувати основну кількість городян 80+ на дому. Одночасно провакцинуємо тих, хто доглядає за старенькими – звичайно, за їх бажанням.  
Підкреслю, що оплата таких візитів медиків здійснюється з бюджету, населення нічого не платить.
- Скільки щеплень робите щодня?
- Встановлена норма на один пункт вакцинування – до 30 пацієнтів у день. В місті організовано роботу трьох таких пунктів, тобто, можемо робити до 100 щеплень. Та є одне «але». Поки що вакцинуємо в стаціонарних пунктах, запрошуючи на певний час тих, хто виявив таке бажання. Адже один флакон вакцини розрахований на щеплення 10 чоловік. Але буває, що приходять не всі. Тож сидимо, чекаємо, викликаємо тих, хто наступний у списках.
У цілому темпи вакцинації є прогнозованими. Далі йтимемо з нарощуванням. Наприклад, уже дозволено вакцинувати працівників соціальної сфери, учасників АТО/ООС, депутатів, журналістів, спортсменів та інших діячів, старших за 60 років. Тож складаємо списки бажаючих, узгоджуємо день і час щеплень. Зараз є чимало бажаючих вакцинуватися серед більш молодих, але ми вимушені їм відмовляти – інструкції не дозволяють. А молодь зможе вакцинуватися на наступних етапах.
Згодом робота пунктів щеплення активізується, бо треба буде робити вже повторні щеплення. Ми готові працювати і у вихідні дні, якщо буде потреба.
- Розкажіть, як організований сам процес вакцинації і наскільки він безпечний.
- Стаціонарні пункти щеплення функціонують на базі амбулаторій №1 (пров.Волгоградський, 27А), №2, 3 (вул.Сучкова,40) і №4 (вул.Українська,12). Час роботи: з понеділка по п’ятницю з 09.00 до 12.00 години, але за необхідністю часові рамки можемо розширити.
У кожному пункті виділений окремий вхід для тих, хто йде на вакцинацію. Контакт з хворими, які відвідують амбулаторії, повністю виключений, потоки роз’єднані, все безпечно.
Приміщення для вакцинування поділені на три зони: перша – оглядова, де лікар розпитує про наявність хронічних захворювань, алергії, протипоказань тощо й заповнює анкету; друга зона – де медсестра робить ін’єкцію; третя - зона спостереження, там близько 30 хвилин пацієнт перебуває під наглядом лікаря.
Скоро стане тепліше на вулиці і очікувати своєї черги можна буде на подвір’ях амбулаторій.
Додам, що вся інформація про перебіг кожного щеплення реєструється в електронній системі охорони здоров’я для наступного аналізу. І в разі необхідності, якщо все-таки буде запроваджений так званий європейський "паспорт вакцинації" на підтвердження щеплення, його зможе видати ваш сімейний лікар, або його можна буде закачати у смартфон. Такі європейські сертифікати здоров’я в ЄС планують запровадити з червня цього року.
- Особисто Ви вакцинувалися?
- Так, в числі перших. І я, і моя дружина, яка теж лікар, і інші мої колеги.
- Усі медики вже зробили щеплення?
- Зроблено щеплення близько 80% медперсоналу ЦПМСД. Решта перехворіли на коронавірус і мають тимчасовий імунітет. Практика показує, що 3-6 місяців їх можна вважати захищеними. Потім тим, хто вже перехворів, достатньо буде зробити лише одне щеплення, і, за прогнозами ВООЗ, які підтверджені практикою, таким чином вони отримають імунітет на період близько року. А може й більший період. Точніше прогнозувати складно, бо, як Ви розумієте, більш тривалих спостережень у світі поки що немає. Інструкція виробника вакцини передбачає для введення другої дози інтервал 4-12 тижнів.
Зауважу, що є випадки повторного зараження на COVID-19 тих, хто вже перехворів - таких близько 0,25%. І симптоми при повторному зараженні значно важчі. Очевидно, первинна інфекція була занадто легкою, щоб викликати імунну відповідь, або імунна система була порушена іншими захворюваннями. А взагалі повторне інфікування COVID-19 є малоймовірним протягом 6 місяців.
- А тим, хто не перехворів на коронавірус, треба буде двічі робити щеплення?
- Так. Для вироблення імунітету необхідно ввести дві дози вакцини. Дослідження показали, що саме дві дози надають необхідну ефективність. Робити друге щеплення потрібно з таким же часовим інтервалом – до 12 тижнів.
Якщо до вакцинаційної кампанії городяни поставляться відповідально, тоді громада зможе досягти колективного імунітету і всі ми отримаємо шанс повернутися до звичного плину життя. Звичайно, з дотриманням певних обмежень, бо в однієї людини імунітет сильніший, у іншої – слабший. Але проміжок часу – хоча б рік – дасть змогу збити хвилю пандемію в місті, в країні, у світі, й усім разом подолати нарешті цей несподіваний виклик сучасності, не затягуючи пандемію в часі й не даючи шансів вірусу для подальших мутацій.
- Але ж багато говорять про ризики: вакцини не до кінця вивчені, є побічні реакції…
- Так, є. Але купіть будь-які ліки й прочитайте інструкцію. У кожної, навіть найпростішої пігулки є побічні дії, так само, як і у будь-якої вакцини. Опис протипоказань іноді більший, ніж рекомендації з вживання препарату, а частота побічної дії у деяких ліків сягає до 30% випадків. Але ж ми продовжуємо їх вживати, бо розуміємо, що ризики від відмови можуть коштувати життя. Побічна дія ліків - це нормальне, прогнозоване явище в медицині.
Так само й користь вакцинації від COVID-19 не йде у жодне порівняння з можливими побічними ефектами. Не треба забувати, що жодних ліків від коронавірусу в світі поки що не існує, і вакцинація сьогодні – єдиний шлях до спасіння. Можливо, через рік-три-п’ять такі ліки з’являться, але до того часу ще треба якось дожити. Вакцинація є добровільною і кожен вирішує свою долю сам.
- Які побічні реакції спостерігаються від щеплення вакциною AstraZeneca (Covishield)?
- Так, в Україні вакцинують саме цією вакциною. Як правило, побічні дії незначні – тимчасове підвищення температури, свербіж чи почервоніння у місці уколу, м’язовий біль, загальна слабкість. В основному усе переноситься в легкій формі. Практика показує, що максимум за кілька днів це минає, а ось імунітет – залишається. Що ж до серйозних реакцій на вакцину, які потребують госпіталізації, то є загальна практика - 4 випадки на мільйон щеплень.
- Серед новомосковців, які вже отримали ін’єкцію, були побічні ефекти?
- Були, у легкій формі – у кількох пацієнтів дещо підвищилася температура. Зараз, станом на 3 квітня, вже зроблено 420 щеплень, усі вакциновані почувають себе задовільно. В цілому, вакцини вчать нашу імунну систему розпізнавати та боротися з коронавірусом. Іноді цей процес може викликати деякі симптоми. Але це нормально, це є ознакою того, що організм створює захист від вірусу.
- Особисто Ваш організм як відреагував?
- Кілька годин щеміло місце уколу, потім усе пройшло. Почуваюся як звичайно. У дружини теж все нормально.
У мене жодних сумнівів у тому, щеплюватись чи ні, не було. Я бачу, що жителі більше сотні країн зараз вакцинуються в прискореному режимі. У всіх високорозвинених державах люди довіряють рекомендаціям ВООЗ, і там уже досягли бажаного результату: ще навіть не дійшовши до відсотку, рекомендованого для набуття колективного імунітету, рівень захворюваності там падає не в рази, а в десятки разів, так само, як і смертність від COVID-19 - а це тисячі, мільйони збережених життів.
- На жаль, у нас більше довіряють дяді, який щось написав у Фейсбуці, ніж висновкам провідних учених…
- …А потім той, хто пише ці «страшилки» й відмовляє людей вакцинуватися, голосніше за всіх обурюється, коли в країні вводять обмеження. Не розумію, де здоровий глузд, де хоча б інстинкт самозбереження? На світовому рівні йде інформаційна війна за ринок збуту вакцин – свою рекламують, а вакцини конкурентів намагаються дискредитувати, тому розповсюджують різні міфи. Наша недовіра - це продукт якраз спеціально розповсюджених фейків. Не кожен у цих умовах може розібратися й зробити для себе адекватні висновки.
Одна з останніх «страшилок» - про тромбози. Так, є певний відсоток тих, хто помер від тромбозу після вакцинації. Але ж перед тим, як панікувати, треба порівняти цю цифру з відсотком померлих від тромбозів серед тих, хто не вакцинувався. А відсоток такий же! Тобто, вакцина тут ні до чого. Вакциною Covishield зробили щеплення 18 мільйонам людей - переважно в країнах ЄС та у Великобританії, при цьому кількість випадків виникнення тромбозу становить лише кілька десятків чоловік.
Так само маніпулятивним є твердження, що дослідження індійської вакцини не закінчені. На сьогодні у світі немає жодної вакцини від COVID-19, у якої б завершилися всі необхідні клінічні дослідження на людях. Але жителі провідних країн світу без вагань вакцинуються, бо розуміють усі загрози.
- У Вас особисто вакцина AstraZeneca (Covishield) викликає довіру?
- Не бачу жодних приводів для сумнівів. Вона розроблена за участю компаній AstraZeneca (Великобританія-Швеція) і NovaVax (США), виробляється на сучасних фармацевтичних потужностях в Індії і має торговельну назву Covishield. У її випробуванні взяли участь понад 32 тисячі добровольців, переважно в США, а також в Чилі та Перу. Вакцина показала 79% ефективності для зупинки симптомів коронавірусу та 100% ефективності для протидії серйозному захворюванню. Тобто, навіть якщо людина інфікується після вакцинації, то перехворіє в легкій формі, без госпіталізації, чого ми й прагнемо досягти.
Як відомо, ряд країн тимчасово призупиняли щеплення цією вакциною, але з 18 березня 2021 року після висновків регулятора ЄС щодо її безпечності та високої ефективності в Євросоюзі оголосили про поновлення вакцинації.
Взагалі спекуляції на тему «індійське – значить неякісне» абсолютно безпідставні, бо на індійських потужностях виробляється 65% всіх вакцин у світі.
– А які загалом протипоказання до вакцини Сovishield?
– Якщо у вас лихоманка, ослаблений імунітет чи хвороби, які потребують прийняття певних лікарських засобів, у цьому випадку допуск до вакцинації можливий після консультації зі своїм сімейним лікарем.
- Чому розпочали вакцинацію зі старшого покоління, а не, наприклад, з працюючого населення?
- Бо 78% летальних випадків від коронавірусу в Україні складає вікова група 60+. Найбільше жінок померло у віковій групі 50-59, а чоловіків – 60-69 років. При цьому 74% померлих мали в якості супутніх серцево-судинні захворювання, 40% - цукровий діабет і т.д. Тому й розпочали саме з цієї групи ризику, щоб захистити в першу чергу дідусів і бабусь, яких страх заразитися вже рік тримає в чотирьох стінах в емоційному напруженні, що, безумовно, вкорочує їм віку.
- Коли у Новомосковську можна буде купити вакцину на вибір і зробити щеплення, наприклад, у приватній клініці?
- Сьогодні жоден дистриб’ютор не може їх закупити, бо всі контракти з виробниками укладаються виключно урядами держав.
- Яка динаміка захворювань на COVID-19 у Новомосковську за останній місяць?
- Кількість підтверджених випадків захворювання у порівнянні з початком березня зросла втричі. Після цього сплеску вже заповнені хворими колишнє неврологічне й гінекологічне відділення, багато важких пацієнтів, в середньому щодня помирає один хворий. Таких цифр ми раніше не мали. У всіх відділеннях ремонтують і готують для використання старі ліжка. Ситуація погіршується. Причому, йдеться про ймовірний «британський» мутований штам, який розповсюджується набагато швидше, ніж «уханьський».
У нас є статистики смертей по стаціонару, але вона не враховує тих, хто помер удома від загострення основного хронічного захворювання, спричиненого коронавірусом.
Кожен може порахувати відсоток тих, хто захворів на COVID-19 - це відкриті дані і по Україні, і по Новомосковську. Ділимо ці цифри на кількість населення: в Україні від початку пандемії захворіло 4,5% громадян, у Новомосковську – 5%. Робіть висновки.
- А від «британського» штаму вакцина Сovishield захистить?
- Так, це вже доведено практикою її застосування в країнах, які раніше за нас почали робити щеплення.
- Як записатися на вакцинацію?
- Треба звернутися до свого сімейного лікаря, при цьому не обов’язково йти в амбулаторію, можна це зробити і в телефонному режимі.
Нагадаю, що вакцинація відбуватиметься в 5 етапів. Коли прийде ваша черга, з вами зв’яжуться та запропонують обрати конкретну дату та час щеплення.
Наостанок хочу ще раз звернутися до жителів Новомосковська. Шановні земляки! Вакцинація - це на сьогодні єдиний ефективний спосіб захистити себе і свої родини від COVID-19, мінімізувати серйозні ускладнення й летальні випадки. Якщо будемо затягувати, то на вироблення колективного імунітету нам знадобляться десятиліття. Впевнений, що нікому не хочеться жити так довго в режимі суворих карантинних обмежень і продовжувати втрачати рідних і близьких. Нам усім разом необхідно створити імунний прошарок, який не дозволить циркулювати вірусу з великою інтенсивністю, яка може призводити до виникнення спалахів і значних госпіталізацій. Тому я закликаю не зволікати, а записуватися на вакцинацію у своїх сімейних лікарів. Процедура є безкоштовною.