ВСЕ

Про «липові» рейтинги

Готуємо до офіційного оприлюднення в "Новомосковській правді" результати виборів міського голови і депутатів Новомосковської міської ради. І не можу не посміхнутися, дивлячись на те, як деякі кандидати у переддень голосування маніпулювали «липовими» рейтингами і результатами соціологічних опитувань, яких ніхто не проводив.
То Лєбєдєв, судячи з фейкових рейтингів, неодмінно повинен стати мером, бо переможе усіх опонентів з результатом 14,4% голосів. Ну ці хоч свою Партію Зелених скромно поставили на друге місце неіснуючого соціологічного дослідження.
А ось усіх переплюнув Глущенко, який у своєму рейтингу перемагає з показником підтримки 50%! Від скромності не помре. На другому місці у нього Літвіщенко, на третьому – Рєзнік, ну і, звичайно ж, свою Шилову не забув – вона у нього четверта (насправді цього разу не набрала навіть свої попередні 666 голосів).
Чим ці псевдорейтинги відрізняються від тих, які були опубліковані в "Новомосковській правді"? Нами були використані результати соціологічних опитувань, які ДІЙСНО ПРОВОДИЛИСЯ, причому, солідною, з досвідом роботи (а не учора створеною) соціологічною компанією. Відповідно до вимог статті 50 Виборчого кодексу, ми оприлюднили результати опитувань із зазначенням часу його проведення, території, яку охоплювало опитування, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки тощо. Звичайно, що подібним і не пахло у тих, хто провів «опитування» людей, не встаючи з-за комп’ютера.
Так навіщо уся ця локшина на вуха? Все дуже просто – це відомий спосіб вплинути на думку виборців. Соціологи давно попереджають про такий ефект маніпуляцій суспільною свідомістю, коли багато людей схильні підтримувати того, кого підтримує більшість. Тому мета таких фейкових рейтингів – показати «свого» кандидата лідером з надією, що це додасть йому хоча б трішки голосів. Друга мета, яку переслідує замовна соціологія – посіяти паніку у виборчих штабах конкурентів.
Саме тому до всіх соцопитувань потрібно підходити дуже критично, особливо коли вони оприлюднені у спосіб, який порушує чинне законодавство. Законодавство є, але, на жаль, за його дотриманням ніхто не слідкує, і цим дехто користується.
Мені взагалі подобається тонкий гумор новомосковців. Під одним із згаданих рейтингів у Фейсбуці дотепники написали новий анекдот: Зустрічаються якось рейтинг Глущенка і результат Глущенка на виборах: "Зачекай, я все поясню!"
Жаль, усе, в тому числі і сам рейтинг, автор видалив. Як видаляв коментарі всіх, хто не вписувався в його райдужну рейтингову картинку. Треба дивитися правді в очі і робити висновки з критики, бо без цього – тупик…