ВСЕ

Сквер замість кладовища: навіщо?

Під час сесії міської ради, що пройшла 30 квітня, депутати підтримали проєкт рішення щодо надання статусу скверу колишньому невеличкому кладовищу в районі вулиці Технікумівської. Щоб розібратися в мотивах такого рішення, ми поспілкувалися з начальником міського управління по роботі з активами Вадимом Березнем.

- Вадиме Андрійовичу, по-перше, що це за кладовище?
- Ми завершили інвентаризацію всіх кладовищ Новомосковська, їх у міста 9. У той же час виявлено, що по вулиці Технікумівській є ще одне місце поховання. Але жодного документа, який би свідчив про те, що ця земельна ділянка відведена під кладовище, немає. В архівах міста також відсутні дані стосовно нього.
- Так який же статус має ця ділянка?
- Це звичайна земля комунальної власності.
- Тобто, фактично виходить, що небіжчиків колись ховали просто на вільному від будинків місці?
- Виходить, що так.
- Зараз там когось ховають?
- Ні. Там взагалі лише кілька могил, які можна ідентифікувати, і найсвіжіше поховання датується 1952 роком. Решта могил занедбані, більшість практично зрівняні з землею. Голова квартального комітету пригадує, що ще когось поховали там у 1972 році. Але ж Ви розумієте, що якщо це не кладовище, то документацію на поховання годі й шукати.
- Територія навколо поховань захаращена сміттям?
- На щастя, ні. Жителі будинків, що впритул межують із захороненнями, слідкують за територією, регулярно прибирають за недолугими громадянами, які іноді викидають туди свої відходи.
У той же час зазначу, що цим же жителям виконком не має права надати дозволи на приватизацію земельних ділянок під їхніми будинками. Ми навіть не можемо їм дозволити провести реконструкцію будинку, збудувати сарай чи гараж. Відділ містобудування та архітектури це не погодить.
- А в чому причина?
- Причина – в тій-таки юридичній невизначеності щодо призначення земельної ділянки під похованнями. Справа в тому, що «Державні санітарні правила та норми» забороняють це робити, бо навколо кожного кладовища повинна бути так звана санітарно-захисна зона – не менше 300 метрів до житлових будівель та городів.
У той же час прийнятий кілька років тому План зонування території міста Новомосковська визначає для цього сумнівного кладовища іншу санітарно-захисну зону – 50 метрів. Очевидно, депутати віднесли його до категорії закритих кладовищ.
Додам, що зараз по факту від місць колишнього поховання до деяких житлових будинків – метрів 10.
- І який знайшли вихід?
- Керівництво міста разом з депутатами провели ряд зустрічей з жителями мікрорайону, вислухали їхні проблеми й думки. Передусім слухали тих, хто безпосередньо потерпає від заплутаності ситуації. Щоб захистити права цих жителів, ми запропонували використати положення названих мною законодавчих документів щодо того, що якщо після останнього поховання минуло більше 20 років, то територія колишнього кладовища може бути перепрофільована на парк або сквер. Парк – це надто клопітно й довго, і ми зупинилися на варіанті скверу. Мешканці нас однозначно підтримали.
- Що це їм дасть?
- Це дасть їм можливість реалізувати свої законні права щодо будівель і споруд, оформити у власність свої земельні ділянки тощо. А, по-друге, це раз і назавжди прибере сумніви щодо того, кладовище це чи ні.
- Але ж у місті не вистачає кладовищ, всі, крім одного, закриті. Ще одне кладовище б, мабуть, не завадило…
- Ні, тут влаштовувати кладовище не можна – ця територія з надто щільною житловою забудовою. Люди й так живуть в сумнівних санітарних умовах і загострювати ситуацію непродуманими рішеннями ми точно не будемо. А щодо утворення нового кладовища, то міським головою така задача поставлена і ми над нею працюємо. Але це точно не нашкодить інтересам громадян.
- На сесії депутати проголосували за надання цій земельній ділянці статусу скверу. Яка доля чекає на могили? Там щось планується будувати?
- На земельній ділянці, яка має статус скверу, ніхто нічого будувати не буде - це заборонено законом. Якщо хтось думає, що це буде зона відпочинку, то він теж помиляється. Там практично нічого не зміниться. Поховання, хрести, пам’ятнички – все залишиться. Можливо, ще хтось навіть буде навідуватися до старих могил, це їх право. А ось нових поховань там уже точно не буде.
- А не плануєте озеленити новоутворений сквер, хоча б висадити дерева поміж старими могилками?
- Ми запропонували таку ідею мешканцям, але отримали відповідь: поки що не треба. Додам, що порядок на території скверу надалі підтримуватимуть працівники КП «НККП», адже сквер відтепер буде на їхньому балансі.
- Дякую за роз’яснення.

Розмовляв Вадим ЧЕРВОНОШТАН