ВСЕ

Як не допустити відключення води для новомосковців?

У травні цього року 300 тисяч мешканців Дніпропетровщини лишилися без води через заборгованість водогону «Дніпро – Західний Донбас» за електроенергію. Зараз без води сидять Губиниха, Вільне, перебої в Гвардійському й Черкаському. Без води некомфортно, особливо в спеку.
Три роки тому в Новомосковську теж на кілька днів відключали воду. Причина – 13,5 млн грн боргу перед Дніпроводоканалом, який, як відомо, продає нам питну воду.
Зараз у Новомосковську начебто обстановка з водопостачанням, на перший погляд, стабільна. Та чи так це насправді? З цим питанням ми завітали на КП «Новомосковськ водоканал».
І одразу шок: борги населення Новомосковська за послуги міськводоканалу на сьогодні складають 15 млн 700 тис.грн! Через це у водоканалу нічим розраховуватися з Дніпроводоканалом за спожиту воду. Отже, маємо міну уповільненої дії, і коли вона рвоне, невідомо.
- Лише з початку року борги населення зросли майже на 5 млн грн, - розповіла головний економіст підприємства Ірина Завалипіч. – Якщо бюджетні організації й юридичні особи на 100% розраховуються за наші послуги, то рівень оплати городян щомісячно сягає лише 79-82%. В середньому ми нараховуємо населенню близько 5 млн 200 тис.грн на місяць, а оплачується лише 3 млн 700 тис.грн. І це враховуючи той факт, що з початку року, відповідно до рішення міської ради, тариф у місті залишився на попередньому рівні 2020 року, хоча НКРЕКП своєю постановою від 16.12.2020 року №2499 погодила зростання нам тарифу з 1 січня 2021 року на 12%. Таке збільшення тарифів по всій Україні є плановим, від цього нікуди не дітися в умовах постійного підвищення вартості енергоносіїв і мінімальної зарплати. Причому, Нацкомісія встановлює тарифи водоканалам з нульовою рентабельністю, тобто без отримання підприємствами прибутку. Тому ми вимушені постійно просити фінансової допомоги з міського бюджету, щоб хоча б невеликими частками розраховуватися з Дніпроводоканалом. Інакше Новомосковськ сидітиме без води.
Щомісячно водоканал недоотримує лише через збитковий тариф 560 тис.грн. Плюс неплатежі населення = критична маса боргу. Як же вдається уникати санкцій Дніпроводоканалу?
- Усе на особистих зв’язках, - пояснює начальник КП «Новомосковськ водоканал» Віталій Даков. – Ми винні їм мільйони. Доводиться просити, вмовляти, щоб не відключали. Але кожен розуміє, що це до пори, до часу – зараз безплатного навіть сиру в мишоловці немає. Не платиш – не отримуєш товар.
За словами начальника, водоканал посадили на режим жорсткої економії. Щоб мати більше коштів для розрахунків із Дніпроводоканалом, з початку року не ведуться роботи з оновлення технологічного обладнання, заміни ветхих ділянок мереж. Середня зарплата на підприємстві – 12 тис. 885 грн, включаючи виплати за шкідливі умови праці робітничим спеціальностям і 22% податків. Тому з 221 штатної посади 52 - вакантні. Мало охочих за ці гроші копирсатися в каналізаційних люках.
Основна маса неплатників – цілком заможні люди. Після обмеження їм послуги з водовідведення у них одразу знаходяться кошти, щоб погасити одним платежем по 30-50 тисяч гривень боргу. Крім обмеження водовідведення, підприємство активізувало позовну роботу по стягненню боргів у судовому порядку.
- Завдяки фінансовій допомозі з міського бюджету ми періодично гасимо борг перед Дніпроводоканалом, але на сьогодні він становить майже 4 млн.грн, - повідомив Віталій Даков.
Матеріальні труднощі, які відчуває зараз майже кожна сім'я, змушують нас у першу чергу дбати про забезпечення себе і своїх близьких найнеобхіднішим – житлом, харчуванням, лікуванням. Але ж вода, безсумнівно, входить до цього першочергового переліку. То чому граємо з нею, як з вогнем? Щоб потім виходити на акції протесту?
За даними міськводоканалу, до пандемії хронічними неплатниками були близько 900 домогосподарств міста, зараз – 2700!
І інша сторона проблеми: компенсація на погашення боргу з міського бюджету. Як відомо, на весь 2021 рік в бюджеті розвитку Новомосковська – 36 млн грн. Усі ми розраховуємо, що на ці гроші, як і планувалося, будуть зроблені ремонти доріг, навчальних закладів, освітлені вулиці тощо. Але вимушене їх витрачання на спасіння міста від засухи перекреслює ці надії. Тим більше в умовах, коли продовжує зростати вартість електроенергії, а КП «Дніпроводоканал» уже поінформував про чергове збільшення вартості води.
Безумовно, рішення про мораторій на підвищення тарифів водоканалу в період пандемії зіграло свою важливу соціальну функцію – населення отримало підтримку і мало змогу спрямувати кошти на інші життєво необхідні цілі. Зараз ситуація з коронавірусом стабілізувалася, всі люди працюють, навіть ігнорують носіння масок, заборгованості з зарплат і пенсій немає, в соцмережах через одного вихваляємося відпочинком за кордоном, то звідки зростаючі неплатежі?
- Зважаючи на ситуацію, в якій опинилося КП «Новомосковськ водоканал», ми підготували на засідання виконкому проєкт рішення про необхідність уведення в дію з 1 вересня 2021 року тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, визначених постановою НКРЕКП від 16.12.2020 року №2499, - заявив Віталій Даков. – Нагадаю, зростання складе 12%. Тобто, якщо абонент використовує на місяць 10 кубів води, то сума в платіжці збільшиться на 45 грн. А для приватного сектора при споживанні, наприклад, 6 кубів, вона зросте на 15 грн. Без цього підвищення гарантувати безперебійну роботу підприємства я не можу. Іншого шляху у нас просто немає.