ВСЕ

Патронат над дитиною: запитання та відповіді

Переважна більшість батьків сумлінно дбають про здоров’я своїх дітей, прагнуть забезпечити їм якнайкращі умови життя, мріють про їхнє майбутнє, сподіваючись на те, що діти будуть щасливими. На жаль, так відбувається не в усіх родинах. І діти з таких сімей потребують допомоги, бо їхні батьки з різних причин не можуть ними опікуватися і на належному рівні виконувати свої батьківські обов’язки. Тож держава передбачила для цих дітей послугу патронату.
Який зміст цієї соціальної послуги, що вона передбачає собою та які має передумови? Про це сьогодні ми детально ознайомимо наших читачів. На наші питання відповідає заступник директора – начальник відділу соціальної роботи Новомосковського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ольга Лало.
- Ольго Василівно, що ж таке патронат над дитиною?
- Патронат над дитиною – це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дітей безпосередньо в сім’ї патронатного вихователя у той період, доки її рідні батьки, за допомогою соціальних служб, долають складні життєві обставини, в яких вони опинилися за тих чи інших причин.
- Тобто діти будуть знаходитися безпосередньо у сім’ї?
- Саме так. Погодьтеся, що сімейне оточення, навіть якщо це не рідна, а патронатна сім’я, є більш прийнятним варіантом тимчасового перебування дитини, ніж інтернат чи притулок. До того ж, патронатна родина на певний час приймає дітей лише з однієї родини і може приділити достатньо уваги кожній дитині, забезпечивши безпечні умови проживання. Саме з моменту потрапляння дитини під патронат, вихователь несе повну відповідальність за її життя, збереження та покращення здоров’я.
Патронатний вихователь налагоджує стосунки з дитиною, яка знаходиться в розлуці зі своїми рідними батьками, робить оцінку її потреб, створює комфортні умови для розвитку та соціально-психологічної реабілітації дитини. Підтримує важливі для неї родинні стосунки, а також готує дитину до повернення у свою рідну сім’ю. У разі неможливості повернення дитини до біологічної родини допомагає їй налагодити контакти з прийомними батьками. Отже, саме патронатний вихователь професійно допоможе дитині, поки біологічні батьки за допомогою соціальних служб вирішать свої проблеми з метою повернення дитини у рідну сім’ю.
- А які діти можуть бути влаштовані до патронатної сім’ї?
- Це і новонароджені діти, від яких відмовилися батьки, і безпритульні діти. Також діти з сімей, в яких існує загроза їхньому здоров’ю чи життю. Це діти, які зазнали насильства в різних його проявах. Діти, у яких померли чи пропали безвісті батьки, а родичів, які б могли ними опікуватися немає тощо.
- Які ж кроки треба зробити, щоб стати патронатним вихователем?
- Перш за все, потрібно звернутися до нашого Центру соціальних служб, що знаходиться на вул. Паланочній, 29. Пройти первинний відбір, отримати консультацію та зібрати відповідний пакет документів. Другим кроком стане навчання кандидатів у патронатні вихователі та членів їх сімей. Таке навчання проводить Дніпропетровський обласний центр соціальних служб. Якщо людина успішно пройде навчання кандидата у патронатні вихователі, отримає рекомендації про можливість надання послуг з патронату над дитиною.
- Моє наступне питання випливає з попереднього. Які ж документи потрібно зібрати кандидату у патронатні вихователі, щоб у подальшому пройти навчання?
- По-перше, потрібно написати заяву про бажання стати патронатним вихователем. До заяви надати копії паспорту, трудової книжки, документа, що підтверджує право власності на житлове приміщення. Письмову згоду на влаштування дитини в сім’ю кандидата у патронатні вихователі усіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним, в тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити. Довідку про відсутність судимості всіх членів родини, що проживають разом з кандидатом, включаючи дітей, які досягли 14-річного віку, та висновки про стан здоров’я.
- Ольго Василівно, чи передбачена грошова допомога від держави на утримання дітей на час здійснення послуги патронату над дитиною?
- Безумовно, держава подбала про грошове забезпечення дітей під час перебування їх у патронатній родині. Соціальна допомога на утримання та виховання дитини виплачується у розмірі двох прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини. У гривнях це виглядає наступним чином: якщо у родині знаходиться дитина віком від 0 до 6 років, то щомісячно на неї буде виплачуватися сума у розмірі 3842 грн, якщо від 6 до 18 років – 4790 грн. При влаштуванні 2-х і більше дітей, віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%.
До того ж, держава передбачила грошове забезпечення патронатного вихователя у розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що станом на 01.01.2021 року становить 11350 грн щомісячно та сплату єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Додаткову інформацію про сімейний патронат, роль та функції батьків у патронаті можна дізнатись у Новомосковському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, який знаходиться за адресою: м. Новомосковськ, вул. Паланочна, 29, або за телефоном 066 361 12 46, у будні з 08.00 – 12.00 та з 12.45 – 17.00, у п’ятницю – до 15.45.
- Дякую за роз’яснення.

Розмовляла Лариса Лемещенко