- Вікторе Олександровичу, Ви два тижні як призначені на цю посаду. Які враження від стану лікарні?
- Головне – колектив дружний, а це 456 чоловік. Медперсонал в основному професійно добре підготовлений. А ось медичне та технологічне обладнання вкрай убоге, про нього чомусь не дбали. А від цього у великій мірі залежить життя людей.
Оскільки міська лікарня визначена госпітальною базою для прийому пацієнтів з COVID-19, з 210 наявних ліжко-місць відведено 170 ліжок під коронавірусних хворих. Туди приймаємо пацієнтів з міста Новомосковськ, Новомосковського та Магдалинівського районів.
- Наскільки напруженою є ситуація з такими хворими? Чи є ще вільні ліжка?
- В середньому щодоби на лікуванні перебувають 130-150 хворих з підозрою на COVID-19, з них з підтвердженим діагнозом – 30-60 чоловік. В тяжкому стані – близько 50, усі вони потребують кисневої підтримки. А кисневих концентраторів не вистачає, так само як і кисневих точок для подачі кисню хворому. Тому зараз у першочерговому порядку вживаємо заходів зі встановлення 113 точок киснезабезпечення. На сьогодні вже відпрацьована проєктна документація, ведемо перемовини з підрядником, щоб придбати за рахунок субвенції з державного бюджету 15 концентраторів. Чотири з них уже поставили, ще 11 поставимо на цьому тижні.
- Тож Ви потрапили одразу, як кажуть, з корабля на бал, вірніше - у бій?
- Так, розслаблятися немає коли. Бо проблем вистачає. За цей період, поки я керую лікарнею, міський голова двічі побував у нас, вивчаючи ситуацію на місці. Його, як і всіх нас, тривожить болюче питання щодо забезпечення надійності електропостачання лікарні. Справа в тому, що зараз лікарня чомусь відноситься до 3-ї категорії електричних приймачів, а за всіма нормами повинна бути в першій категорії. Електричні приймачі I категорії — це ті, знеструмлення яких може спричинити небезпеку для життя людей, аварійну зупинку важливого виробництва, вибухи тощо. Електричні приймачі II категорії — це такі, де припинення електропостачання призведе до простоїв механізмів, транспорту, порушення нормальної життєдіяльності жителів. Електричні приймачі III категорії — решта приймачів. Так ось наша лікарня – «решта»! Новому керівництву міста доводиться терміново виправляти таку абсурдну ситуацію.
- Жах! Особливо з огляду на недавню трагедію на Львівщині, де через раптове вимкнення електропостачання в районній лікарні двоє пацієнтів, які перебували на апаратах штучної вентиляції легенів, померли.
- Так, лікарня, де це сталося, хоч і була забезпечена аварійним дизель-генератором, та він був зламаний, не переключився автоматично. Тому Сергій Рєзнік визначив завдання-мінімум – негайно придбати кілька генераторів по 20 Квт. І одночасно розробити проєктну документацію для забезпечення їх автоматичного аварійного перемикання і для обладнання для ЦМЛ двох незалежних взаєморезервуючих джерел електроживлення та як підсумок – перереєстрацію лікарні як електроприймача першої категорії. Для цього ми співпрацюємо з міським РЕМ, вони вже обстежують стан мереж і нададуть свої висновки.
- Хворі на COVID забезпечуються ліками за рахунок бюджету?
- Наша лікарня для лікування таких пацієнтів отримує централізоване фінансування з Національної служби здоров'я України, з якою у нас укладені договори. Тому переважна більшість медикаментів – безкоштовні для пацієнтів. Проте, бувають певні виключення. Наприклад, у хворого на COVID є серйозні супутні захворювання, патології – ендокринні, серцево-судинні тощо. Щоб у такому разі ефективно боротися з недугою, препаратів, які включені в перелік НСЗУ і дозволені для закупівлі, може виявитися недостатньо, бо цей список досить обмежений. Там, для прикладу, по видах антибіотиків - лише дві позиції. А іноді лікар бачить, що спасти життя хворого можна якимось новим сучасним препаратом, але його в переліку немає. У цьому разі, якщо у родичів є така можливість, вони можуть придбати його самостійно.
- Одним із пунктів передвиборчої програми Сергія Рєзніка було приведення до належного стану самих приміщень лікарні. Якісь завдання з цього приводу він Вам визначав?
- Так. Зараз міська лікарня – це 8 одноповерхових корпусів, серед яких є будівлі 1902 року. Харчоблок і пральня в дуже плачевному стані. Тому мер і тут визначив завдання-мінімум і завдання-максимум. Першочергово приведемо відділення в порядок завдяки косметичним ремонтам. Відпрацьовуємо питання щодо відкриття важливих для міста, але, на жаль, скорочених відділень, у першу чергу кардіологічного і неврологічного. Але знов-таки, для того, щоб отримати від НСЗУ пакет медичних послуг, які надаватимуться пацієнтам цих відділень безкоштовно, місто повинно буде придбати хоча б два дуже вартісних апарата для лікування мозкових інсультів і інфарктів міокарду – комп’ютерний томограф і ангіограф.
А взагалі ми приступаємо до розробки проєктно-кошторисної документації будівництва нового сучасного корпусу лікарні. Щодо фінансування будівництва, то воно здійснюватиметься не з бюджету, бо він пустий, а за рахунок інвесторів. Так само за рахунок інвесторів буде виготовлена і проєктно-кошторисна документація. Тобто, місто не витратить на нову лікарню жодної копійки з бюджету. Головне те, що інвестори, довіряючи новій міській владі, готові вкладати гроші в наше місто. Визначені й строки – об’єкт повинен бути зданий в експлуатацію за два-три роки. Плани дуже амбітні, зважаючи на кризові явища в економіці, але міський голова налаштований досить рішуче. Ми одна команда, тож працюватимемо на результат.
Головна мета зусиль нової команди міської влади у сфері медицини - домогтися, щоб кожен житель Новомосковська отримував доступну, безпечну й висококваліфіковану медичну допомогу. Доступну – щоб медичні послуги максимально фінансувалися не з кишень городян, а з бюджету. Безпечну – щоб медичні маніпуляції (особливо через застаріле обладнання) не завдавали шкоди ні пацієнтам, ні медперсоналу. Висококваліфіковану – щоб забезпечити належний рівень планово-консультативної допомоги, обстеження, госпіталізації, своєчасного призначення правильного лікування, і як підсумок – щоб жителі Новомосковська не їхали лікуватися за тридев’ять земель, а отримували всю необхідну допомогу за місцем проживання.
- І наостанок – кілька слів про себе.
- Народився 29 вересня 1957 року. Трудову діяльність почав з роботи фельдшером швидкої медичної допомоги, поєднуючи її з навчанням в інституті. Після закінчення вузу працював лікарем-травматологом в 6-й лікарні Дніпропетровська, потім лікарем-травматологом в лікарні ім.Мечникова в щойно відкритому відділенні черезкісткового компресійно-дистракційного остеосинтезу (метод професора Ілізарова). Потім 10 років працював завідувачем травматологічного відділення Дніпровської міської клінічної лікарні №16 і 20 років її головним лікарем, півтора роки очолював 5-ту поліклініку міста Дніпро, близько року був заступником Генерального директора лікарні швидкої медичної допомоги міста Дніпро. Доктор медичних наук, Заслужений лікар України, лікар ортопед-травматолог вищої категорії, організатор охорони здоров'я вищої категорії. Одружений, маю доньку, внука.
- Дякую за бесіду. Бажаю Вам успіхів на цій посаді. Жителі Новомосковська з надією сприймають перші кроки нової команди управлінців. Сподіваємося, що озвучені Вами плани втіляться в життя і сприятимуть збереженню здоров’я мешканців міста.
Розмовляв Вадим ЧЕРВОНОШТАН