ВСЕ

Газ для бюджетників: хто створив проблему?

Школи, дитсадки, заклади соціальної сфери досі в «підвішеному» стані: незабаром похолодає, а договори на постачання газу для початку опалювального сезону ще не підписані. В чому справа?
Нагадаємо, на початку року на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад за участю Президента був підписаний Меморандум про непідвищення рівня тарифів на газ. Меморандум передбачав, що ціна газу для бюджетних установ становитиме 13,66 грн за кубометр. Місцева влада по всій Україні заспокоїлася: взимку установи будуть з теплом.
Продавати газ за такою низькою ціною зобов'язали газопостачальну компанію "Нафтогаз Трейдинг", яка входить у групу "Нафтогаз".
Відповідно до закону, бюджетні установи зобов'язані укладати договори тільки через проведення тендерів. Тендери оголосили, але… "Нафтогаз Трейдинг" в них відмовився брати участь! Причина зрозуміла – невигідно, адже ринкова вартість газу різко сягнула космічних сум.
Намагання керівників місцевих органів влади зв'язатися з "Нафтогаз Трейдингом", щоб умовити компанію прийти на тендери з вказаною в меморандумі ціною, виявилися безрезультатними.
У той же час постачальники, які раніше виграли торги і вже уклали договори на постачання газу, тепер масово почали розривати договори з комунальними установами, посилаючись на різке зростання - у 4-5 разів - ринкових цін на газ.
А це вже була перша декада жовтня, на носі – старт опалювального сезону. Щоб провести нові тендери на постачання газу, закон відводить до 60 днів. Тобто, нависла загроза холодомору.
Цей безлад коївся по всій Україні. По факту - це надзвичайна ситуація державного рівня. Але Уряд її вперто не помічав.
Оскільки без газу залишилися установи охорони здоров'я, школи і дитсадки, на засіданні Новомосковської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій прийняли рішення оголосити в місті надзвичайну ситуацію техногенного характеру місцевого рівня у зв’язку з відсутністю газу для опалення комунальних та бюджетних установ міста. І, з урахуванням зростання захворюваності на ковід, за пропозицією головного лікаря ЦПМСД та начальника управління освіти комісія прийняла рішення про запровадження у школах додаткових канікул з 18 жовтня.
Що дає оголошення надзвичайної ситуації? Це суто технічний прийом, який в рамках чинного законодавства дозволяє при організації тендеру обійти вимоги щодо двомісячного терміну і провести його за скороченою процедурою, щоб встигнути до похолодання. Такі рішення масово почала приймати місцева влада по всій Україні.
Лише після цього Кабмін прокинувся і видав розпорядження, зобов’язавши НАК "Нафтогаз України" брати участь у тендерах і пропонувати бюджетним організаціям контракти з фіксованою ціною на газ – 13,7 гривні за кубометр (із транспортуванням та ПДВ – 16,8 гривні) з терміном контрактів до кінця 2022 року.
Чому це не можна було зробити раніше, невідомо. Тепер керівники міських установ і закладів освіти, культури, медицини зайняті організацією нових тендерів, де Нафтогаз України виставив нові умови для участі, що знов-таки затягують процедури.
А Державна комісія з питань ТЕБ та НС прийняла рішення щодо додаткових канікул по всій Україні. В цій ситуації це – єдино вірне рішення для збереження здоров’я дітей. Педагогів зобов’язали надолужувати навчальний матеріал після завершення канікул за рахунок ущільнення та інтенсифікаціії програм.
Cтосовно початку опалювального сезону в місті, то в КП «Новомосковськтеплоенерго» запевнили, що підприємство виконало необхідні обсяги робіт і повністю готове подавати теплоносій. Для цього, відповідно до нормативних вимог, середньодобова температура протягом трьох днів має бути нижчою за 8 градусів тепла.