ВСЕ

Новомосковськ у «червоній» зоні: «Дельта» наступає

Кількість шпиталізованих із ковідом у Новомосковську зростає.
- В місті створено всі умови для порятунку хворих з ускладненнями, - запевнив в.о. генерального директора КНП «Новомосковська центральна міська лікарня» Віктор Вишневський. – Завершені роботи з монтажу системи централізованої подачі кисню до коронавірусних ліжок. Закуплено всі необхідні, передбачені протоколами лікування, медикаменти, антисептики, препарати для дезінфекції поверхонь, засоби індивідуального захисту медперсоналу. Лікарі й медсестри мають необхідну практику й досвід роботи з коронавірусними хворими.
За словами Віктора Вишневського, всі відділення міської лікарні переорієнтовані на прийом і лікування пацієнтів з COVID-19. Вже місяць як заповненість ліжок – повна, тому до списку госпітальних баз для хворих на коронавірус додали Новомосковську районну лікарню.
Наразі більшість пацієнтів з ускладненнями, що перебувають на стаціонарному лікуванні в міській лікарні, не мають жодної дози щеплення, а з тих, хто вакцинований, більшість отримали тільки першу дозу вакцини. І це попри те, що, як свідчить доказова медицина, ризик захворіти коронавірусом у тих, хто нехтує вакцинацією, в 6 разів вищий, а шанс на летальний перебіг - в 11 разів вищий. Саме в тих, то уникає вакцинації, спостерігається найтяжчий перебіг хвороби.
Дельта-мутація коронавірусу стрімко витісняє інші штами. Зараз вона переважає і в Новомосковську. Найважче хворіють «групи ризику».
Серед медичного персоналу міської лікарні 90% перехворіли на ковід, троє померли.
- Виконання визначених рекомендацій може значно убезпечити від зараження, знизити навантаження на лікарню й зберегти життя і здоров’я людей, - наголосив Віктор Вишневський. - Уникайте великого скупчення людей, а якщо все ж доводиться їх відвідувати, - використовуйте захисну маску. Маски не захищають від зараження на 100%, але збільшують шанси отримати меншу дозу збудника. І обов’язково вдягайте маску, якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми – кашель чи нежить. Якщо захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря. І вакцинуйтеся, час вагань минув - вакцинація рятує від тяжкого перебігу захворювання та від різноманітних ускладнень.
За час пандемії від ускладнень коронавірусу померло вже 123 жителя Новомосковська. Майже всі вони були невакциновані. Як і 90% тих, хто потрапляє до лікарні. Лікарі наполягають, що лише щеплення проти COVID-19 гарантує захист від госпіталізації і смерті від коронавірусу. Станом на 26 жовтня вже 17 тисяч 695 новомосковців щепилися проти коронавірусу. Втім, частина людей відмовляється вакцинуватися через страх побічних реакцій.
- Ризики вакцинації чи смерть від COVID-19 - кожен обирає сам, - зазначив  головний лікар Центру ПМСД м.Новомосковська Леонід Гінкота. Він розповів, як працюють вакцини, які використовуються в міських пунктах вакцинації, та які можуть бути реакції на них.
Щепитися сьогодні в Новомосковську можна трьома вакцинами: AstraZeneca, CoronaVac і Comirnaty.

AstraZeneca

Препарат AstraZeneca, який залежно від місця виробництва має назву Vaxzevria (ЄС), CoviShield (Індія) та SKBio (Південна Корея), є векторною вакциною. Її розробила шведсько-британська компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом. Препарат схвалений Всесвітньою організацією охорони здоров’я, ЄС, Канадою, Індією та іншими країнами.
Діюча речовина вакцини – модифікований аденовірус, що містить специфічний білок коронавірусу. Тобто коронавірусу у вакцині немає. Вектор лише переносить спеціальну «інструкцію» для створення білків коронавірусу в клітинах. Коли вакцина потрапляє в організм людини, то клітини починають виробляти шип-білок коронавірусу. Імунна система розпізнає чужорідний білок і виробляє антитіла і Т-клітини проти нього. Так організм вчиться захищатися від коронавірусу.
Технологія векторних вакцин добре вивчена і повністю безпечна. За таким принципом працює вакцина проти лихоманки Ебола.
Для повної імунізації потрібно дві дози вакцини, які вводяться з інтервалом 4-12 тижнів. Після введення вакцини можуть виникнути типові реакції, які є нормальними і минають за кілька днів. Це – почервоніння, біль і набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м'язах чи суглобах, збільшені лімфатичні вузли, нудота, втома і безсоння.
Найновіші дослідження свідчать, що дві дози AstraZeneca захищають від зараження коронавірусом на 80%. Також препарат удвічі зменшує ймовірність інфікувати невакцинованих людей поруч. AstraZeneca захищає від важкого перебігу хвороби і госпіталізації на 92% для штаму «Дельта» і на 86% для штаму «Альфа».

CoronaVac

CoronaVac – це назва китайської вакцини, яку виробляє біофармацевтична компанія Sinovac Biotech. Вона містить у своєму складі неактивний, «вбитий» вірус SARS-CoV-2. Саме він викликає імунну відповідь в організмі. Препарат схвалений ВООЗ для екстреного застосування і використовується у 40 країнах, зокрема Китаї, Туреччині, Аргентині, Бразилії, Мексиці, Грузії тощо.
Використання неактивного вірусу для щеплень є однією із найдавніших технологій виготовлення вакцин, яка довела свою безпечність. Першу інактивовану вакцину - від поліомієліту – науковці розробили ще в 1955 році.
Для отримання імунітету від COVID-19 потрібно дві дози CoronaVac. Друге щеплення роблять через 14-28 днів. Клінічні дослідження зафіксували такі можливі реакції на вакцину: почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль і біль у м'язах чи суглобах, біль у животі чи горлі, нудота, діарея, втома і сонливість, набряки повік чи їхнє почервоніння. Ці симптоми нормальні і швидко минають.
Відповідно до наукових досліджень, вакцина також добре захищає від тяжкого перебігу COVID-19. Для штаму «Дельта» серед людей віком 18-59 років – на 100%, для штаму «Альфа» та «Гамма» – на 87,5%. Спостереження показали, що ефективність вакцини проти штаму «Гамма» знижується з віком. Для людей 70+ років вона становить 55,5%.

Comirnaty

Вакцина Comirnaty більше відома в Україні за назвою її виробника – американського концерну Pfizer. Препарат розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech. Вакцина схвалена ВООЗ для екстреного використання і дозволена у США, Великій Британії, Канаді, ЄС та інших країнах.
Як і Moderna, Comirnaty є мРНК-вакциною, тобто містить молекули матричної рибонуклеїнової кислоти. Коли ця мРНК потрапляє до організму людини, то надає «інструкцію», як створити шипоподібний білок коронавірусу. Імунітет людини розпізнає чужий білок і починає виробляти антитіла до нього. Якщо людина підхопить COVID-19, то її імунна система вже знатиме, як побороти вірус.
Матричні РНК-вакцини є розробкою нового покоління і мають великий науковий потенціал. Вакцини Comirnaty та Moderna - це перші вакцини на основі мРНК. Втім сам метод розроблявся з початку 90-х років. За останні 25 років було здійснено понад 500 досліджень цієї технології. Вони безпечні для людини, оскільки не містять самого вірусу. Для формування імунітету необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. Відповідно до клінічних випробувань, після введення вакцини можуть бути такі реакції, як біль у місці ін’єкції, втома, головний біль і біль у м’язах та суглобах, лихоманка і почервоніння у місці уколу.
Згідно з результатами британського дослідження, опублікованими в авторитетному науковому виданні «The New England Journal of Medicine» в серпні 2021 року, вакцина Comirnaty/Pfizer має ефективність 93,7% проти симптоматичного захворювання, викликаного штамом «Альфа», та 88% для штаму «Дельта».
Леонід Гінкота наголосив, що щепитися потрібно навіть тим, хто вже перехворів на COVID-19. Адже зараз ще невідомо, наскільки довго тримається природний імунітет після хвороби.
У Новомосковську щепитися можна в центрі масової вакцинації (4-й поверх центральної поліклініки, тел. 067-863-53-87) або в пунктах щеплень, які знаходяться в амбулаторіях сімейної медицини.