ВСЕ

Новомосковськ-2020: підсумки року

Щодо підсумків року, то передусім згадаємо медицину, бо у 2020 році медичні проблеми затьмарили решту проблем міста. Жителі Новомосковська у повній мірі відчули на собі наслідки необдуманої ліквідації відділень лікарні і втрату кваліфікованого медперсоналу, які могли б стати в нагоді під час пандемії і спасти чимало життів. До ліквідованих раніше туберкульозного, пульмонологічного, кардіологічного та інфекційного відділень у 2020 році додалася офтальмологія, припинила функціонування неврологія. З 01.01.2020 року кількість медперсоналу лікарні зменшили на 65 штатних одиниць.
Влада звільнила від медиків будівлі по Українській, 12 і виставила приміщення під оренду. Бажаючих не знайшлося і їх роздали, щоб не стояли пусті, громадським організаціям і структурним підрозділам виконкому.
Місто зустріло ковід непідготовленим - застаріла матеріально-технічна база, відсутність спецобладнання для прийому інфікованих хворих, що, втім, не завадило посадовцям визначити нашу лікарню як госпітальну базу для лікування коронавірусних пацієнтів з міста і двох районів – Новомосковського і Магдалинівського. На цій підставі з квітня ЦМЛ припинила приймати решту пацієнтів та проводити планові лікування. Лише під кінець 2020 року потік ковідних хворих зменшився і в штатному режимі запрацювали гінекологія, дитяче відділення, близьке до цього й хірургічне відділення.
Забезпеченням міської лікарні апаратами штучної вентиляції легень, киснем, індивідуальними засобами захисту нарівні з державою зайнялися волонтери, підприємства, громадські організації. Широкого розмаху прийняло самостійне виготовлення волонтерами та безкоштовна роздача соціально незахищеним верствам населення захисних масок, забезпечення їх продуктами.
Протягом року відношення жителів міста до вірусної загрози змінювалося кардинально – від відмови взагалі вірити в її існування до паніки від повідомлень про перші смерті – і до самозаспокоєння під кінець року, який місто завершило з 2265 хворими (з початку пандемії) та 36 померлими від ковіду при 4550 зроблених ПРЛ-тестувань.
1 квітня почався другий етап медичної реформи, запрацювала програма медичних гарантій, що включає безкоштовне отримання медпослуг на первинному рівні та (за наявності укладеної декларації з сімейним лікарем) певний перелік безкоштовних послуг на вторинному та третинному рівнях. З’явилися нові поняття – електронне направлення та електронний рецепт.
У квітні наша лікарня змінила назву на Комунальне некомерційне підприємство «Новомосковська центральна міська лікарня» Новомосковської міської ради», медзаклад отримав автономію – відтепер самі повинні заробляти на прожиття. В липні на зборах колективу лікарні прийняли Колдоговір на наступні 5 років, яким самі собі погіршили умови праці та принципи розподілу грошової винагороди.
Завершуючи тему медицини, зазначимо, що однією з перших кадрових новин після обрання нового мера стала заміна головного лікаря ЦМЛ.
З 12 березня до 22 червня більша частина підприємств в рамках загальнонаціонального карантину припинили роботу, інші перейшли на віддалений режим роботи, навчальні заклади – на дистанційне навчання, була введена заборона (іноді безпідставна) на пересування людей.
В цілому на 2020 рік Програмою соціально-економічного та культурного розвитку Новомосковська передбачалося чимало завдань, фактично всі вони виявилися декларативними, до їх реалізації ніхто й не приступав: будівництво другої нитки водоводу з Дніпра до Новомосковська; капремонт площі Перемоги; будівництво набережної по вул. Паланочній; будівництво сміттєпереробного заводу; реконструкція міських очисних споруд; будівництво школи №13; реконструкція дитсадка «Ювілейний»; будівництво ринку (вул. Кущівська, пров. Прогонний); будівництво культурного центру на Кулебівці; капремонт вул. Гетьманської від Літака до районної лікарні (включаючи міст через залізничну колію); ремонт багатоповерхівок і ліфтів; поточний ремонт доріг по 21 вулиці; вирівнювання грейдером доріг по 48 вулицях; відновлення вуличного освітлення по 30 вулицях; приведення закладів освіти у відповідність до вимог протипожежної безпеки; встановлення пам'ятника воїнам АТО; ремонт будівлі гімназії №3; висадження в місті 30 тисяч дерев; залучення іноземних інвестицій на суму 12,7 млн доларів США тощо.
Економіка Новомосковська протягом 2020 року, як і попередніх років, перебувала у стані занепаду.
Протягом 2020 року на території міста не з’явилося жодного нового об’єкту, який би суттєво вплинув на наповнюваність місцевої казни, зниження рівня безробіття чи створення нових робочих місць з «білою» зарплатою. На кінець року в місті на 70 тисяч населення нараховувалося близько 9 тисяч робочих місць (за звітами виконкому).
Протягом 2020 року не відбулося перевірок законності та раціональності витрачання чиновниками міського бюджету в попередні роки.
Протягом року кількість померлих у місті вдвічі перевищила кількість новонароджених. Чисельність населення тримається за рахунок міграції з сільської місцевості – з міста вибуло вдвічі менше людей, ніж прибуло. Чисельність постійного населення станом на 1 листопада, за даними облстату, знизилась до 69809 чол.
У лютому Transparency International оприлюднила результати дослідження прозорості 100 найбільших міст за підсумками 2019 року. Новомосковськ – в кінці рейтингу: влада діяла непрозоро, бюджет витрачався нераціонально, корупційні ризики залишалися високими. У серпні був оприлюднений новий рейтинг - за 6 місяців 2020 року. Абсолютно нічого не змінилося - Новомосковськ, як і раніше, - на дні.
У лютому Антимонопольний комітет України визнав міську владу бездіяльною і звинуватив у порушенні законодавства у сфері збору й вивезення твердих побутових відходів: підприємству МКП «НККП» 17 років надавали монопольне право вивезення ТПВ без проведення конкурсу. Під тиском АМКУ у серпні конкурс провели, переможцем стало ТОВ «Комсіті», а збиткове МКП «НККП» ліквідували.
В лютому компанія «Контракт Продрезерв 5» запровадила сучасний формат шкільного харчування за принципом «шведського столу» ще в одному навчальному закладі міста – СЗШ №6.
На перший квартал 2020 року на утримання КП «Муніципальна варта» виділили 1 млн 400 тис.грн, у другому кварталі додатково поповнили статутний капітал до 5,5 млн грн. Після серії критичних публікацій у травні це КП ліквідували.
Телерадіокомпанія «Самарь», попри рішення суду, що набрало законної сили в березні 2020 року, залишалася в руках рейдерів. Порушені у 2013 році майнові права законного власника не поновлені, виконання судового рішення застрягло тепер у виконавчій службі.
У березні трубний завод відзначив 85-ту річницю з дня пуску в експлуатацію. На сьогодні на підприємстві зайняті 654 працівника.
З 1 квітня припинило свою діяльність «КК «КомЕнерго-Новомосковськ», яке здійснювало обслуговування та експлуатацію багатоквартирних будинків. Будинки передали на обслуговування КП «Новомосковський Комсервіс» та КП «Новомосковськміськтранс». З 1 вересня «Новомосковськміськтранс» припинив свою діяльність, управителем визначили ТОВ «Промліфтсервіс».
У травні розгорівся скандал через подвійні стандарти місцевих чиновників щодо карантинних обмежень при веденні в місті підприємницької діяльності – незаконні утиски одних підприємців і преференції «своїм».
У травні мав відбутися аукціон з продажу ПК «Металург», який, як виявилося, документально досі не оформлений як заклад культури. Але його зняли з приватизації і ІНТЕРПАЙП НМТЗ законсервував ПК, а Фонд держмайна прийняв рішення здавати ПК «Металург» у довгострокову оренду на конкурсній основі.
У травні міські посадовці й депутати подали декларації про доходи, третина з яких містили неправдиві або неповні дані, а також дані, які не можна пояснити офіційними доходами.
У червні обласна прокуратура порушила кримінальне провадження за фактом заволодіння бюджетними коштами під час реконструкції спортивного комплексу в Дніпрі, в рамках якого провела обшуки в ТОВ «СК «Стройінвест», яке повинно було до кінця 2020 року завершити також і реконструкцію стадіону в Новомосковську, але роботи припинені.
У червні рух по вулиці Сучкова перекрили жителі гуртожитків, які вийшли на акцію протесту через відключення помешкань від електропостачання. ДТЕК звинуватив у надзвичайній ситуації міську владу, яка змінила компанію, що обслуговувала будинки, але не потурбувалася, щоб та уклала з ДТЕК договір на розподіл електроенергії.
У червні нарешті прийняли в комунальну власність міста та передали на баланс КП «Комсервіс» відремонтовану ще у 2018 році площу Героїв.
У місті зменшилася чисельність шкіл з 18 до 17 – у червні ліквідували вечірню школу № 9 (вулиця Мітягіна, 21).
У липні слідчим управлінням обласного управління Нацполіції порушене кримінальне провадження щодо фальшування правовстановлюючих документів на право власності на торгові павільйони, розміщені перед будинком № 46 по вулиці Гетьманській на рейдерськи захопленій земельній ділянці (наразі вже є рішення Господарського суду, про це - в наступних номерах газети).
В липні, напередодні місцевих виборів, депутати посмертно присвоїли усім загиблим у зоні АТО новомосковцям звання «Почесний громадянин міста Новомосковська». Це більше нагадувало вибачення за невиконану обіцянку встановити пам’ятник загиблим.
На серпень і вересень для ФОПів 1-ї і 2-ї груп, які в період локдауну зупинили діяльність і доходів не отримували, міські депутати ввели послаблення – ФОПів 1-ї групи звільнили від сплати єдиного податку, а ФОПам 2-ї групи визначили податок 10%. Зазначимо, що по всій країні цих ФОПів рішенням місцевих рад повністю звільнили від сплати єдиного податку ще з 1 березня.
У серпні виконком призначив нового управителя для 99 багатоквартирних будинків - з 1 вересня послуги з управління будинками та їх комплексне обслуговування надає ТОВ «ТПК Промліфтсервіс».
У серпні Інтерпайп НМТЗ виставив на продаж ряд будівель – заводоуправління, адміністративно-побутовий корпус залізничного цеху, медико-санітарна частина, поліклініка, центральна прохідна, ремонтно-будівельний цех, електроцех, цех оцинкованого посуду, їдальню №4, склади та ін.
Напередодні нового навчального року почався ремонт даху 2-ї школи, запланований ще з початку року, який переріс у скандал: пішли дощі і все приміщення стало непридатним для навчання.
У вересні цех емальпосуду відзначив 65-річчя з моменту пуску.
У вересні під стінами мерії протестували члени сімей загиблих в АТО і ветерани війни на сході України – вимагали від мера вибачень за некоректну поведінку і виконання обіцянки щодо встановлення пам'ятника 58 загиблим бійцям з Новомосковщини.
Планувалося, що середньомісячна зарплата по Новомосковську на кінець 2020 року складе 10050 грн, натомість у підсумкових звітах значиться дещо менша сума – 9906 грн. Заборгованість із виплати заробітної плати, за даними облстату, по місту відсутня.
Протягом року не було жодних зрушень на горезвісних об’єктах міста – покинутому 15 років тому котловані між будинками №№ 48-50 по вул. Гетьманській і доведеному до розрухи колишньому дитсадку «Ювілейний» по Українській, 3.
Тривали «гойдалки» з децентралізацією теплопостачання багатоповерхівок – рішення міської влади були нерішучими й суперечливими: перехід на автономне опалення начебто заборонили, але міську Програму не відмінили, так само, як і виділення коштів з бюджету на її виконання. У планах на 2020 рік було переведення закладів державної та обласної форм власності на індивідуальне опалення, заміна внутрішньобудинкових електричних мереж житлових будинків, надання матеріальної допомоги малозабезпеченим верствам населення тощо. Зазначимо, що Програмою було передбачено по закінченню опалювального сезону 2019-2020 років припинити функціонування котельні по вулиці Сучкова, 29А, а у 2023 році - котелень по В.Ковалівці, 16А, Сучкова, 103А, М.Головка, 28А та вул. Толстого, 141А.
Протягом року житлово-комунальні проблеми міста поглиблювалися через зношеність основних засобів (70 – 100%) і відсутність інвестицій.
Програмою розвитку ЖКГ передбачалося на кінець 2020 року мати у місті всі багатоквартирні будинки у статусі ОСББ/ЖБК та фінансово їх підтримувати. Зокрема, до кінця 2020 року міська влада планувала відремонтувати 5 будинків на 2 млн грн. Завдання виявилися декларативними.
До кінця року влада також планувала зробити капремонт 24 ліфтам, ще 100 ліфтам провести поточний ремонт, капітально відремонтувати покрівлі 123 будинків, в 100 будинках провести капремонт систем водопостачання, водовідведення та центрального опалення, відремонтувати фасади і балкони 5 найстаріших у місті будинків, завершити капремонт внутрішньобудинкових систем електропостачання в 22 будинках, переоснастити 15 км мереж вуличного освітлення міста, встановити 8 нових дитячих майданчиків та інше. Не виконано.
Половина мостів та шляхопроводів міста мають обмежену несучу спроможність, аварійні. Заходи щодо вирішення проблеми не вживалися.
На кінець року більшість вулиць та доріг залишаються не паспортизованими. Загальна протяжність мереж вуличного освітлення - 65 км, з них 30 км потребують капремонту.
Ініційоване міською організацією ветеранів впровадження системи «єдиної квитанції» для розрахунків за отримані комунальні послуги продовжувало ігноруватися.
Заходи з декомунізації щодо зміни назв вулиць та демонтажу комуністичної символіки, визначені законом від 2015 року, не завершені.
Ще у 2012 році за кошти державного бюджету розпочата реставрація Троїцького собору, яка повинна була закінчитися у 2014 році, але триває й досі.
Центральний пляж Новомосковська протягом року був закритим через невідповідність санітарним нормам - держстандарт на мікробне забруднення за індексом ЛКП перевищено в десятки разів (свіжі фекалії). Міністерство охорони здоров’я включило його до списку найбрудніших пляжів України.
За підсумками ЗНО 2020 року найкращий результат в області серед міських шкіл показав ліцей "Самара" - 17-е місце у рейтингу, у ЗОШ №18 – 37-е місце, ЗОШ №6 – 45-е, колегіум №11 – 57-е місце.
2020-й став першим роком в історії міста, коли міська влада заборонила оприлюднювати прізвища випускників-медалістів.
Офіційний сайт Новомосковської міської ради протягом року фактично не функціонував, там була відсутня навіть офіційна інформація, визначена чинним законодавством.
Протягом року в місті реалізували 10 проєктів партиципаторного бюджету, запропонованих для впровадження самими жителями.
5 вересня стартував виборчий процес на місцевих виборах, що відбулися 25 жовтня. Виборча кампанія ознаменувалася гучним скандалом – мітинг на площі Героїв, організований партією «Пропозиція», переріс у штовханину і нецензурну лайку з боку організаторів.
У Новомосковську на 38 депутатських місць претендували 392 кандидата, представники 13 партій. На посаду мера зареєструвалися 12 кандидатів. Депутатами стали представники 9 партій, а міським головою – Сергій Рєзнік.
У листопаді-грудні проведені кадрові зміни, новопризначені посадовці приступили до аналізу стану справ на доручених ділянках роботи.
Наприкінці грудня ухвалили бюджет Новомос­ковська на 2021 рік та Програму соціально-економічного і культурного розвитку. Місто залишається дотаційним - у 2021 році базова дотація Новомосковську з Державного бюджету сягнула рекордної суми у майже 37 млн грн (2020 р. - 27 млн, 2019 - 25 млн).
2020 рік завершився ультиматумом міській владі автобусного перевізника (зростання вартості проїзду до 11 грн або збільшення йому виплат з міського бюджету за перевезення пільгових пасажирів). Отримавши відмову влади, з 1 січня перевізник транспорт на маршрути не вивів.
Слідкуємо за розвитком міста у 2021 році.