ВСЕ

Мета – змінити місто

8 березня виповнюється 100 днів з прийняття присяги міським головою Новомосковська. А вже після, Сергій Рєзнік звітуватиме про перші успіхи й проблеми. А про повсякденну роботу й подальші плани нової команди управлінців ми розповімо в серії інтерв’ю із заступниками Сергія Рєзніка.
Першим гостем нашої редакції став Сергій Адамян, який відповідає за питання культури, молоді, спорту, туризму, комунікацій з громадськістю, інформаційної політики, розвитку територій та інвестицій.

– Сергію Погосовичу, Ви опікуєтеся широким колом завдань. Який в цілому стан справ у цих сферах?
– У мене складається таке враження, що культура та спорт у Новомосковську нікому не були потрібні, тому що фінансувалися за залишковим принципом. Художні колективи і спортсмени досягали результатів та прославляли місто не завдяки, а всупереч діяльності влади.
Погляньте: приміщень для роботи творчих колективів немає. Палац культури «Металург» закритий, причому не через те, що десь у Києві сидить поганий дядько, а тому, що керівництво міста не спромоглося оформити цей об’єкт як заклад культури. Красиві промови з трибун, на жаль, не підкріплювалися реальними справами.
Подивіться на стан дитячих і спортивних майданчиків у дворах, на мікрорайонах і біля шкіл. Вони потребують реконструкції, а часто – повної заміни, бо перебувають в аварійному стані й становлять реальну небезпеку.
Або взяти Будинок культури ім. Олеся Гончара – він у жахливому стані. Мільйони на його ремонт фактично викинули на вітер: треба було починати ремонт з фундаменту та стін, а вони пофарбували фасад й неякісно відремонтували дах. Так, красиво, але аварійно! Діти вимушені відвідувати цей БК, бо не мають вибору. Колективи займаються у холодних приміщеннях з облупленими стінами – це за межами мого розуміння!
– Тож із чого плануєте починати роботу, щоб виправити помилки попередників?
– Не плануємо, а вже почали. Ми ведемо перемовини з Фондом Держмайна України і наполягаємо, щоб була внесена обов’язкова умова для орендаря Палацу культури «Металург»: на пільгових умовах надавати художнім колективам близько 1800 кв.м будівлі. Переговори йдуть важко, але сподіваємося, що саме за тих умов, на яких ми наполягаємо, місто стане переможцем конкурсу і візьме палац в оренду.
Але це тільки перший етап. Другим етапом, як уже говорив міський голова, стане отримання ПК у власність громади. Сергій Рєзнік з цього приводу особисто веде перемовини з ФДМУ та з керівництвом Асоціації міст України, яка нам теж допомагає. Управлінням культури міської ради підготовлені й направлені звернення в усі можливі інстанції – від обласної державної адміністрації до Міністерства культури України.
Додам, що дата проведення конкурсу ще не визначена, ФДМУ тільки готує конкурсну документацію.
– А щодо будинку культури ім. Гончара… Як вирішити його проблеми?
– Там ми обрали іншу стратегію. Враховуючи стан будівлі й порожню міську казну, виникла ідея створити піклувальну раду при цьому закладі культури, основним завданням якої стане надання всебічної допомоги художнім колективам, у тому числі й для проведення ремонту внутрішніх приміщень. Одразу зауважу, що ми повинні мінімізувати використання бюджетних коштів і максимально долучити до цього питання інвесторів та бізнесменів.
– А чи є шанси у нашого багатостраждального стадіону, так би мовити, «повстати з попелу» та відновити свою роботу?
– На мою думку, абсолютно нераціонально було починати його ремонт. Гроші з держбюджету треба було залучати на проєкти, реалізація яких суттєво вплинула б на рівень життя городян. Наприклад, у сферу ЖКГ, щоб населення менше платило за тепло чи за водопостачання.
Стадіон був у цілком придатному для використання стані. Вже витратили 73 млн на демонтаж, після чого згорнули всі роботи. Замість місця для тренування спортсменів ми отримали занедбану недобудову. Проте міський голова вже займається питанням відновлення ремонтних робіт на стадіоні. Процес ускладнюється величезною вартістю проєкту, в яку, і це цілком очевидно, була закладена корупційна складова, і її зараз треба звідти прибирати.
У своїй передвиборчій кампанії Сергій Рєзнік говорив, що завдання, яке стоятиме перед його командою, – створити в Новомосковську умови для реалізації потенціалу кожного жителя, а передусім молоді. Тому ми зараз також ведемо перемовини й щодо будівництва дитячих та спортивних майданчиків у дворах, на мікрорайонах, на подвір'ях шкіл. Вже вибрали десяток локацій по місту і почали розробку проєктів. І знов-таки, підкреслю, що наша принципова позиція – це максимально залучити для цього гроші приватних підприємців, а не бюджетні кошти.
– З відкритістю діяльності попереднього керівництва міста були проблеми – Новомосковськ посідає останні місця у всеукраїнському рейтингу прозорості влади. Які зміни відбулися в цій царині?
– Ми суттєво змінили інформаційну політику: всі сесії та засідання виконкому транслюються у прямому ефірі на сторінці Новомосковської міської ради у Фейсбуці. Незважаючи на обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу, міський голова та його заступники ведуть прийом громадян з особистих питань. Звичайно, це робиться з дотриманням правил протиепідемічної безпеки.
Зараз ми наповнюємо офіційний сайт міської ради та робимо усе, щоб він став зручним для новомосковців. До цього він був абсолютно не інформативним, а потрібну інформацію там було складно знайти. Характерний штрих – із сайту чомусь зникли рішення попереднього складу ради та виконкому. Зараз ви там не знайдете, наприклад, офіційні документи 2016-2019 років, так само, як не знайдете інформацію, за що голосували конкретні депутати. Погодьтеся, що це складно назвати прозорістю влади...
Відкритість демонструє і особисто міський голова Сергій Рєзнік, який оперативно реагує на повідомлення городян в соцмережах та регулярно оприлюднює свою думку стосовно подій у місті. Ми створюємо інформаційні приводи, а не реагуємо на них постфактум, що позитивно сприймається жителями міста.
– Щодо розвитку територій та інвестицій. Розкажіть, що маємо і що плануєте.
– Ми виготовляємо інвестиційну мапу Новомосковська, щоб потенційні інвестори знали, що ж місто може їм запропонувати. Для цього подані запити на інвентаризацію земельних ділянок промислового призначення, де можна розмістити виробництво.
Ми також почали співпрацю з Інвестиційною агенцією «DIA». Це електронна платформа, яка презентує потенціал нашого регіону. Зараз там Новомосковська немає. Ми хочемо мати своєрідний путівник інвестора по нашому місту, де буде якісна презентація його інфраструктури, логістики, ринку праці, об’єктів будівництва, промислової нерухомості та інші корисні для інвесторів дані.
Зараз стартує розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на розвиток мережі центрів надання адміністративних послуг. У міста є ЦНАП, але він занадто малий за площею і не надає такі важливі послуги, як оформлення паспортів та водійських посвідчень, не реєструє транспортні засоби тощо. Щоб це змінити, ми перебуваємо в постійному контакті з Міністерством цифрової трансформації. Хочемо, щоб ЦНАП трансформувався в своєрідний комплексний сервісний центр для обслуговування городян. Також ідуть перемовини щодо створення електронного кабінету надання послуг. ЦНАП буде у вашому смартфоні, що пришвидшить надання послуги та убезпечить від корупційних ризиків.
Найближчим часом плануємо підписати меморандум з представниками турецької компанії і до міста мають завітати спеціалісти, які безкоштовно зроблять оцінку стану ЖКГ: доріг, водогону, очисних споруд тощо. Це стане підґрунтям для залучення інвесторів, у першу чергу – міжнародних. Подібні аудити виконуються на запрошення місцевих органів влади, але в Новомосковську досі цим питанням не займалися. До речі, після аудитів турецькі компанії пропонують свої послуги в освітленні вулиць, встановленні світлових панелей на приміщеннях комунальної власності, що дозволить знизити витрати міста на електропостачання.
Також ми працюємо над вдосконаленням автобусних перевезень через запровадження CityСard – автоматизованої системи поїздок, яка дозволить покращити якість обслуговування пасажирів.
Окрім цього, стартувала співпраця з міжнародною фінансовою організацією «НЕФКО», яка фінансово допомагає в сфері підвищення енергоефективності та виробництва чистої енергії. Деталі поки що розголошувати не буду, але маленький інсайд – Новомосковськ уже пройшов перший етап відбору в одній з їхніх програм.
До речі, ми залучатимемо не лише іноземних інвесторів. Зараз ідуть перемовини з одеською компанією ТОВ «Біотерм-Тепло», яка виробляє теплову енергію з біомаси і може встановити котельні, які будуть опалювати будівлі комунальної власності. Це дуже вигідно з фінансової точки зору і корисно для екології міста.
– А що зі строками реалізації задумів? Як швидко можна очікувати надходження інвестицій у Новомосковськ?
– Я розумію, що кожному з нас хотілось би встати зранку, визирнути з вікна, а там – нове сучасне місто. Проте так, на жаль, не буває. Місто наразі в такому стані, що іноді доводиться вмовляти й переконувати потенційних інвесторів, щоб у них виникло бажання саме у нас відкривали нові виробництва, вкласти гроші в розвиток бізнесу, створюючи для новомосковців робочі нові місця з гідною зарплатою. Ми щодня працюємо над цим, і зовсім скоро ви відчуєте перші зміни на шляху до розвиненого комфортного міста.
- Дякую за бесіду.

Розмовляв Вадим Червоноштан