Так, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою (крім деяких винятків).
Без згоди можна вести фото-, відеозйомку службових, посадових чи публічних осіб органів державної влади та місцевого самоврядування при виконанні ними своїх посадових обов'язків.
Зйомка заборонена:
- у місцях особистого користування (туалети, роздягальні, душові, примірочні кабінки);
- в будівлях суду на підставі мотивованої постанови;
- якщо оператор заважає особі здійснювати професійні/службові обов’язки;
- у місцях, які є приватною власністю, якщо є пряма заборона на зйомку;
- дітей без згоди батьків.
Важливо пам’ятати: якщо навіть хтось і проти зйомки, він не має права вилучати або псувати фото- чи відеотехніку.
В окремих випадках згода особи на зйомку припускається, тобто фізична особа вважається такою, що погодилась на зйомку, аж поки вона не висловить своє заперечення проти цього. До таких випадків належать зйомки, які проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. Але увага: у випадку, коли фізична особа заперечила щодо її фіксації на відповідну плівку, то зйомка повинна бути припинена, а моменти з її участю вилучені. І при цьому зовсім не важливо, чи ця зйомка проводилась відкрито, чи методом «прихованої камери».
Згода фізичної особи може виражатись як у письмовій так і в усній формі, а також можлива мовчазна згода - в залежності від обставин, при яких провадиться відповідна зйомка.
При цьому така згода має бути отримана до моменту початку зйомки:
- чітко виражена згода - згода, надана в письмовому вигляді;
- усна згода - особа в усній формі перед камерою висловлює свою згоду на зйомки і трансляції зйомок в ЗМІ;
- мовчазна згода - особа знала і бачила, що її знімають, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок.
У разі, якщо керівник підприємства, установи або організації бажає встановити аудіо- та відеоапаратуру і фіксувати дії своїх працівників, він повинен попередньо отримати письмову згоду працівників і відобразити такі умови праці в правилах внутрішнього трудового розпорядку.
У той же час зйомка особи може проводитися представниками правоохоронних органів без її згоди в рамках розслідування кримінального злочину, як правило, під час негласних слідчих розшукових дій і на підставі відповідного рішення суду. Також поліція може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку.
Знімаючи без згоди, можна порушити цілий ряд прав людини, за що може загрожувати позбавлення волі до 3 років. Тому треба дотримуватися балансу між правом на фото- і відеозйомку та правами людей, яких знімають.