ВСЕ

2022/2023 навчальний рік у Новомосковську: що нового?

Завершився перший місяць нового навчального року. Як він проходить, з якими проблемами стикаються вчителі і учні, журналісти "Новомосковської правди" запитали в начальниці управління освіти міста Ірини Рябоконь


- Навчання в школах міста традиційно розпочалося 1 вересня. Враховуючи воєнний стан і постійні ракетні обстріли з боку російських агресорів, ще на початку літа місцева влада призначила комісію з обстеження закладів освіти для визначення безпечної форми організації занять. Висновки членів комісії - представників ДСНС, містобудування і архітектури, Держпродспоживслужби, управління освіти – були однозначними: жоден з підвалів навчальних закладів не відповідає вимогам безпеки, тому організовувати освітній процес в приміщеннях шкіл, поки є небезпека ракетних обстрілів, не можна.
Досі небезпека не зникла, тож заняття проходять онлайн.

- Як пройшов перший місяць навчань?
- Напередодні початку навчального року педагоги чимало часу присвятили удосконаленню методичних навичок, методичним розробкам, календарно-тематичному плануванню, обміну досвідом, щоб процес передачі знань учням у дистанційному режимі давав максимальний ефект. Робимо все, щоб онлайн уроки були не менш змістовними, ніж традиційні з відвідуванням школи.
На жаль, на пальцях однієї руки можна перелічити дні, коли заняття не переривалися б сигналами повітряної тривоги. У цей час всі учасники освітнього процесу переходять у більш безпечні місця. Так буде тривати, поки будуть загрози ракетних ударів. Пріоритет – збереження життя і здоров’я. Це ще більш актуально в умовах, коли зараз стрімко зростає кількість захворювань на коронавірусну хворобу.

- Які особливості цьогорічного навчального року?
- Їх багато. В Україні продовжується виконання дорожньої карти впровадження реформи «Нова українська школа». Як відомо, реформа стартувала в 2018 році, вона відбувається поступово та триватиме 12 років. Так, минулого року завершилося впровадження змін у початковій школі. А з цього навчального року НУШ стартувала уже в усіх 5-х класах країни, там впроваджується новий Державний стандарт базової середньої освіти, відповідно учні 5 класу перейшли на нову модель навчання. Наступного року зміни зачеплять шості класи й т.д., і дійдуть до старших ланок освіти.
Оновлюється зміст освіти, удосконалюється механізм професійного розвитку вчителів, формується відповідна мережа шкіл і кількість класів у кожній із них, більш системно впроваджується інклюзія, проходить цифровізація навчальної діяльності, удосконалюються форми оцінювання якості знань тощо.
В умовах російської агресії посилюємо національно-патріотичне виховання, формування громадянської позиції, займаємося просвітою з питань особистої безпеки дітей. Водночас учителі, виходячи з конкретної обстановки, надають і психологічну допомогу школярам, намагаються заспокоїти, підтримати, допомогти.
Крім того, в період війни освітяни займають активну громадянську позицію, займаються волонтерською діяльністю. Навчальні заклади нашого міста перетворились у волонтерські хаби, де педагоги готують, годують, плетуть маскувальні сітки, шиють та виготовляють необхідні речі для ЗСУ, збирають кошти на військову амуніцію. Гімназія № 7 стала тимчасовим прихистком для людей із зони бойових дій.

- Що змінилося в школах міста у зв’язку зі створенням мережі гімназій і ліцеїв?
- Ми привели мережу закладів освіти у відповідність до вимог чинного законодавства України. Тепер у Новомосковську функціонують 17 закладів загальної середньої освіти, з них 4 ліцеї і 13 гімназій.
Відтепер у гімназіях навчатимуться учні початкової школи (з 1 до 4 класу) та отримуватимуть там базову освіту (з 5 по 9 клас). В ліцеї «Самара» будуть лише старші класи - з 10 по 12 класи, а в ліцеях № 6, № 11 і № 18 будуть навчатися діти з 5-го по 12-й класи.
Ця реформа буде повністю завершена, коли поступово, з року в рік, гімназії випустять свої старші класи, а ліцеї – учнів, які отримували початкову освіту.
Ліцейська освіта поглиблена, оскільки готує безпосередньо до вступу до вищих навчальних закладів. З цієї причини ліцеї мають змогу укладати договори з ВНЗ, які надають викладачів для читання лекцій та проведення практичних робіт.
Тож, враховуючи згадані мною зміни та зменшення через війну та демографічні чинники кількості учнів, у цьому навчальному році в Новомосковську ми закрили в гімназії № 1 два класи (3-й і 10-й), в гімназії № 2 – три класи (1-й, 9-й і 10-й), в гімназії № 3 – один 10-й клас, в гімназії № 4 – три класи (1-й, 7-й і 10-й), в гімназії № 7 – три класи (1-й, 7-й і 10-й), в гімназії № 8 – один 6-й клас, в гімназії № 12 – два класи (1-й і 10-й), в гімназії № 13 один 5-й клас, в гімназії № 14 – три класи (1-й, 4-й і 6-й), в ліцеї № 6 – два класи (1-й і 9-й), в ліцеї № 11 один 6-й клас, в ліцеї № 18 – два класи (1-й і 11-й).
Поряд з цим, ми додатково відкрили в гімназії № 1 два класи (4-й і 9-й), в гімназії № 2 один 8-й клас, в гімназії № 4 – два класи (2-й і 8-й), в гімназії № 7 – три класи (1-й, 8-й і 11-й), в гімназії № 8 – один 8-й клас, в гімназії № 13 – один 6-й клас, в гімназії № 14 – два класи (2-й і 5-й), в ліцеї № 6 – два класи (8-й і 10-й), в ліцеї № 11 – два класи (5-й і 9-й), в ліцеї № 18 – два класи (9-й і 10-й).

- Скільки взагалі зараз у Новомосковську учнів?
- Наразі в закладах освіти міста навчається 7828 учнів. Найбільше - в ліцеях № 18 – 1211 і №6 – 1115 учнів, найменше – в гімназіях № 5 – 125 і № 16 – 139 учнів.

- Чи не можете Ви пояснити, на яких підставах у місті працюють деякі приватні школи й дитсадки? Хто відповідає там за питання безпеки?
- Кілька таких закладів у Новомосковську є, вони не належать до комунальної власності міста і не підпорядковуються ні Новомосковській міській раді, ні управлінню освіти. Приватні заклади освіти повинні бути офіційно зареєстровані, мати відповідні ліцензії на ведення діяльності з надання освітніх послуг. Зазначу, управління освіти не має законних підстав для перевірки установчих документів та ліцензій приватних закладів освіти. Центральний офіс однієї з таких приватних шкіл знаходиться у місті Києві, а філії в різних містах України.
Відповідальність за збереження життя та здоров’я учасників освітнього процесу у приватних закладах освіти несуть засновник цього закладу, його керівник та педагогічні працівники, під чиїм безпосереднім наглядом знаходяться діти. А в даному випадку – і батьки, які довірили своїх дітей закладу освіти.

- Чи не трапиться так, що через переривання уроків на час тривог навчальний рік можуть продовжити?
- Ні. Ми в будь-якому випадку вчасно і в повному обсязі виконаємо освітні програми, а навчальний рік, як і визначено документами Міносвіти, завершиться за планом.