ВСЕ

Де в будівлі найбезпечніше місце під час обстрілів

Не у всіх і не завжди є можливість перечекати повітряний удар в гарно обладнаному підземному сховищі. Тому потрібно розуміти, в якій будівлі ви знаходитесь.
Найбільш вразливими є кути, зовнішні приміщення, які знаходяться по кутах споруд.
Існує думка, що відносно безпечне місце - на сходових клітинах середніх поверхів. Частина правди в цьому є, але є різниця в тому, який це будинок, з чого збудований.
Якщо будинок відносно сучасний монолітно каркасний і в ньому багато арматури, яка все зв’язує, то, скріш за все, це гарна будівля і вона вистоїть.
Але якщо це панельний будинок, картина наслідків може бути гіршою.
Ще одне. Ніколи, ніколи не знаходьтесь біля скляних фасадів високих споруд. Не ховайтесь під багатоповерхівкою. З великої висоти скло - це смертельна зброя.
Для інформації: більшість українських дешевих вікон та склопакетів в них - не гартовані. Вони не розлітаються на дрібні частинки (як автомобільні), а летять великими гострими небезпечними фрагментами.
Ваш будинок – це найближче до вас укриття. Практично всі будівлі витримають уламки, тому якщо немає шансів швидко потрапити в укриття, знайдіть безпечне місце у себе вдома, але подалі від вікон.
Тепер про загрозу прямого влучення. Якщо ви в багатоповерхівці, виходьте в коридор, сходові та ліфтові клітини - це ядра жорсткості, вони здатні витримати потужні удари.
В панельних будинках є вірогідність «складання» конструкції в залежності від місця вибуху. Але й тут є більш-менш безпечні місця – це одвірки дверей у несучих стінах - це важливо.
У хрущовках часто несучі стіни цегляні, а перекриття з пустотних панелей. Тут історія така ж – найбезпечніше в дверних отворах цегляних несучих стін.
Ховатися доцільно в приміщеннях без вікон, зазвичай найкраще ховатись у ванній.
Правило "двох стін": від небезпеки вас має відділяти щонайменше 2 стіни. Бо одна ймовірно, зруйнується від удару, а друга вбереже від уламків стіни, скла тощо. Тому ховатися безпечно у місці, яке розташоване за другою від фасаду опорною стіною. Зазвичай це тамбур, коридор та передпокій. Навіть якщо вам здається, що будинок нестійкий, підвалу нема, а в сховищі нема місця, лишайтеся біля опорних стін – вони витримають.
Правило 2-х виходів. Вам треба знати, що з укриття має бути щонайменше 2 виходи. Підвал чи гараж з одним виходом може стати пасткою. Його може завалити уламками будинку або під час пожежі вихід буде заблоковано.
Не всі сходові марші (прогони між поверхами) є безпечними. Це залежить від типу та віку будинку. У цегляних будинках вони є одним з найуразливіших місць. В спорудах, які збудували після 1990-х – там безпечно, бо сходові клітини будували монолітно-бетонним способом. Тобто це як стрижень будівлі, який лишається стояти навіть під час руйнування. Навіть у надзвичайних ситуаціях кожен наступний марш стримуватиме руйнування від попереднього. Каркасні (сучасні) будинки зараз є найкращі, бо під час руйнації більша частина все одно триматиметься на каркасі. Через те, що у ньому багато арматури, яка все зв'язує, йому не потрібні зовнішні стіни, щоб вистояти.
Найменш безпечні – нижні та верхні поверхи. Бо снаряди та кулі під час вуличних боїв можуть потрапити на 1-2 поверх. Останні поверхи у небезпеці через повітряну загрозу.
Приготуйте в квартирі воду та по можливості вогнегасник на випадок загоряння.
Не забудьте в разі оголошення тривоги вимикати світло (рубильником), перекривати газ вентилем, а також воду.
Не дай Боже, щоб жителям Новомосковська довелося скористатися цими порадами. Але знати про це не завадить.