ВСЕ

Новомосковськ зустрічає Новий рік з бюджетом

У п’ятницю, 17 грудня, відбулася остання в 2021 році сесія Новомосковської міської ради. Депутатський корпус міста поповнився. Присягу прийняли двоє депутатів замість тих, хто добровільно склав свої повноваження. Так, замість Любові Піхотіної з партії "Пропозиція" депутатом стала наступна в партійному списку - Надія Нечта, а замість Сергія Алєксєйченка зі "Слуги народу" депутатом став Максим Іванов.
Одноголосно були прийняті бюджет на 2022 рік та Програма соціально-економічного і культурного розвитку Новомосковської міської територіальної громади (саме так ми тепер іменуємося в результаті децентралізації). Своєчасне їх прийняття дає змогу місту повноцінно функціонувати, починаючи вже з 1 січня, зокрема запустити тендерні процедури, щоб не затягувати ремонти й будівництва під осінь.
Детальніше про складові бюджету та зміст Програми ми розповімо в наступних випусках газети. Сьогодні – головне. Отже, місто планує в 2022 році отримати 593,8 млн грн доходів. Куди їх запланували витратити?
Передусім на захищені статті витрат – зарплату бюджетників, оплату комунальних послуг бюджетних установ, придбання медикаментів, харчування в закладах освіти, соціальне забезпечення та ін. Управлінню освіти призначено 325,3 млн грн, управлінню житлово-комунального господарства та капітального будівництва – 42,8 млн грн (з них 27,9 млн на благоустрій, 4,3 млн на ремонти доріг), управлінню культури, спорту та туризму – 41,4 млн грн, управлінню праці і соцзахисту населення – 37,8 млн грн, міській лікарні – 14,3 млн грн, на первинну медичну допомогу – 10,9 млн грн, на стоматологію – 2,7 млн грн, утримання центрів соціальних служб – 3 млн грн, на інші заходи у сфері соцзахисту – 4,9 млн грн, на організацію рятування на водах – 2,9 млн грн, здійснення заходів із землеустрою – 2,1 млн грн, забезпечення функціонування комунальних підприємств – 2 млн грн, обслуговування взятого на ремонти доріг кредиту – 15,6 млн грн та ін.
У наступному році планується профінансувати 5,7 млн грн на реалізацію наступних інвестиційних проєктів: будівництво водопроводів по вул.Межовій та провулку Декабристів (по 1,5 млн грн, завершення реалізації в 2023 р.), виготовлення проєктно-кошторисної документації на будівництво центру надання адміністративних послуг (750 тис.грн), об’єкту «Спортивний острів» (600 тис.грн), реконструкцію вулиць Гетьманська (700 тис.грн) та Сучкова (650 тис.грн).
У 2022 році будуть виконуватися 18 міських програм із залученням бюджетних коштів у обсязі 139,1 млн грн.
Вперше планується збільшити частку вартості харчування малюків у дитсадках, яка буде сплачуватися з бюджету. Досі ми мали зворотну тенденцію – спостерігалося поступове перекладання цих витрат на плечі батьків – спочатку 50/50, потім 60/40 і на сьогодні 70/30, тобто 70% платять батьки і 30% оплачується з бюджету міста. У 2022 році пропорція зміниться - 60/40, що має позитивно позначитися на бюджетах молодих сімей.
Видатки на забезпечення безкоштовними ліками пацієнтів пільгових категорій планують збільшити на 20% у порівнянні з 2021 роком. Збільшені також видатки на надання матеріальної допомоги громадянам, не здатним до самообслуговування, на виплату матеріальної допомоги сім'ям загиблих в АТО, матеріальної допомоги на лікування воїнів та інші соціальні видатки.
До бюджету закладені кошти на проведення спортивних зборів та змагань зі збільшенням у порівнянні з 2021 роком на 72% та виплату стипендій кращим спортсменам із збільшенням суми на 49%.
Мільйон гривень передбачено на реалізацію проєктів – переможців конкурсу партиципаторного бюджету, що завершився восени цього року. Це не може не тішити, адже, наприклад, у Павлограді через дефіцит бюджету-2022 від реалізації проєктів-переможців відмовилися.
Бюджет розвитку направлять на будівництво водопроводів, капітальний ремонт закладів освіти, капремонт житлового фонду, прокладання електромереж у під’їздах багатоповерхівок тощо.
Продовжиться здійснення капітального ремонту доріг і тротуарів, який розпочато у 2021 році із залученням кредитних коштів. Наразі підрядник уже надав акти виконаних робіт на суму 14,5 млн грн, але тільки щодо 9,9 млн грн у посадовців виконкому відсутні зауваження, тож підрядник до усунення недоліків отримає поки лише 9,9 млн грн.
Видатки бюджету затверджені в загальному обсязі 601,8 млн грн, у тому числі 550 млн – загальний фонд і 51,8 млн – спеціальний фонд бюджету.
Депутати перерозподілили кошти, які не можуть бути використані розпорядниками до кінця поточного року, в основному через введення карантину, на інші нагальні потреби, зокрема на придбання трьох квартир дітям-сиротам.
Одноголосно підтримали депутати проєкт рішення про надання згоди на передачу Палацу культури «Металург» у комунальну власність територіальної громади м.Новомосковська. Для того, щоб Фонд держмайна передав нам палац (про що керівництвом міста досягнуто з ними попередньої домовленості), їм потрібна документальна згода міської ради його прийняти. В рішенні поставлені чіткі рамки, в яких у подальшому має функціонувати цей об’єкт - зазначається, що він буде використовуватися виключно за цільовим призначенням та з недопущенням відчуження у приватну власність. Зал привітав ухвалення цього рішення аплодисментами.
Сесія визнала позов місцевої прокуратури у кримінальній справі щодо неправомірного виділення в травні 2010 року 4-х земельних ділянок у приватну власність на пляжі на мікрорайоні Подол. Прийняття рішення тепер дає можливість скасувати державну реєстрацію права власності на земельні ділянки в рекреаційній зоні, яке приватні особи уже встигли оформити.
Депутати затвердили Програму розвитку фізичної культури та спорту на 2022-2025 роки, Програму інформатизації громади на 2022-2024 роки, внесли зміни до Програми охорони, збереження та використання об’єктів культурної спадщини на 2021-2025 роки, затвердили Положення про норми витрат на проведення спортивних змагань, навчально-тренувальних зборів, преміювання кращих спортсменів та тренерів.
Проголосували й за розроблення проєктів коригування Плану червоних ліній магістральних вулиць міста, які стосуються упорядкування магазинів по Самарському бульвару на вулиці Сучкова і перенесення виносної торгівлі від собору на площі Перемоги. Як стало відомо, керівництво міста вже звернулося до обласної влади з проханням провести повну реконструкцію площі Перемоги за кошти обласного бюджету. У підсумку зона охорони пам’ятки культурної спадщини України – Троїцького собору – відповідатиме законодавчим вимогам. Цікаво, що від сесії до сесії одні й ті самі депутати не голосують за впорядкування хаотичних торгових об’єктів по місту, і саме вони найголосніше кричать в соцмережах: «Нічого не робиться!» Але робити треба на законній підставі.
Ще одне показове голосування, суть якого – в укладенні договору оренди земельної ділянки з розташованою на ній заправкою по вулиці Сучкова. Наявність договірних відносин дасть підстави для міської влади вимагати сплати компанією ТОВ «ЄВРОНАФТА ТРЕЙДИНГ» коштів до місцевого бюджету. Тим більше, що в даному випадку керівництво міста досягло з ними домовленостей. Але при голосуванні ряд депутатів не підтримали це рішення – Михайло Барсук (від Блоку Вілкула), Максим Іванов, Анатолій Мазур, Володимир Полоса, Тетяна Решетняк (всі четверо – від партії "Слуга народу"). Ділити бюджетні гроші на сесії збираються справно, а ось дбати про його наповнення – зась!
Кілька проєктів рішень не набрали необхідної кількості депутатських голосів. Так, наприклад, знову не пройшла повторно винесена на голосування пропозиція щодо виділення 400 тис.грн для збільшення договірної потужності електромереж на Площадці та Кулебівці, що пов’язано з Програмою децентралізації теплопостачання міста.
Не проголосували також за надання законних підстав компанії ДТЕК прокладати посилені кабелі підземних електромереж, аби знизити ризики аварій та забезпечити надійною електрикою жителів в періоди пікових навантажень. Йде до того, що прийматимуть новий регуляторний акт, а це відповідно до чинного законодавства означає відтермінування збільшення потужності кабелів по місту мінімум на пів року.
Не погодилися депутати також зі зміною нормативної грошової оцінки землі в Новомосковську, яка значно занижена у порівнянні з іншими містами області й складає 197 грн/кв.м. Оцінка землі більше 7 років не проводилася, що суперечить чинному законодавству. В результаті підприємці користуються земельними ділянками для ведення бізнесу, але сплачують мізер до бюджету міста. Для порівняння: у Марганці вартість землі складає більше 300 грн/кв.м, у Кам’янському – більше 600 грн/кв.м, а у Дніпрі – майже 800 грн/кв.м. Заклики міського голови до депутатів бути відповідальними подіяли мало. А причина «приваленого» голосування: більшість депутатів – бізнесмени, і їхнього бізнесу це стосуватиметься напряму.