ВСЕ

Що їстимуть вихованці новомосковських дитсадків?

Ні в кого не викликає сумнівів, що здорове харчування дітей є підґрунтям їх здоров'я, гармонійного розвитку та опору шкідливому впливу довкілля. Воно підвищує фізичну й розумову працездатність дітей, а значить, закладає гарну основу подальших життєвих успіхів.
Педіатри підрахували, що сучасні діти споживають утричі більше цукру на день, ніж потребує їхній організм. Як наслідок, вони змалечку масово страждають через надмірну вагу, швидку перевтому, нервове збудження та слабкий імунітет. Невипадково ж кількість людей, хворих на цукровий діабет в Україні, збільшується на 10% щороку. А щодо солі, то діти її споживають суттєво більше, ніж рекомендовано навіть для дорослих! Водночас у дитячому раціоні недостатньо овочів і фруктів, які є джерелом клітковини — важливої складової раціонального харчування. Зависокими є норми споживання борошняних виробів тощо. То звідки ж візьметься здоров’я?
Оскільки більшість часу дошкільнята проводять у дитсадках, питання їх харчування потребує особливої уваги та широкої комунікації керівників міського управління освіти, закладів дошкільної освіти, вихователів і батьків. Тому саме ці категорії були запрошені у велику залу виконкому для обговорення принципових змін, які запроваджує реформа харчування в ДНЗ.
Перша леді України Олена Зеленська у 2019 році ініціювала осучаснення системи харчування в дошкільних та шкільних навчальних закладах, маючи на меті перетворити харчування на безпечне та якісне.
Отже, Уряд затвердив нові норми харчування для дітей у дитсадках, а Міністерство охорони здоров'я розробляє нове меню для дошкільнят. Що зміниться?
З нового меню, відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я, повністю вилучать ковбаси й сосиски, рибні та м'ясні консерви. Вперше до нього внесли безглютенові позиції, збільшили кількість фруктів і м’яса в раціоні. Розписано калорійність сніданку, обіду та вечері за віковими групами: 1-4 та 4 – 6 (7) років, адже енергетична та поживна цінність їжі повинна відповідати віковим потребам дітей згідно з нормами фізіологічних потреб в основних харчових речовинах та енергії. Передбачено конкретну кількість білків, жирів і вуглеводів, яка має бути у стравах. Розраховано добову потребу в рідині для дітей різних вікових груп. Питна вода повинна бути постійно доступною для дітей у будь-який час. Визначено, як забезпечити харчуванням дітей з особливими дієтичними потребами - цукровим діабетом, харчовою алергією, целіакією(непереносимістю глютену), лактозною недостатністю (непереносимістю лактози), фенілкетонурією (вродженими порушеннями метаболізмутощо. Кількість цукру й хліба в раціоні дошкільнят зменшиться, хліб буде цільнозерновим.
Щоб забезпечити різноманітність харчування, буде складатися не двотижневе, як раніше, а чотиритижневе сезонне меню, яке погоджуватимуть у Держпродспоживслужбі.

ПОРІВНЯННЯ НОРМ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ У ДИТСАДКУ

Найменування продукту (г на день)  БУЛО / СТАЛО
Хліб                                                               20-120 / 60
Картопля                                                     130-220 / 80-100
Овочі свіжі                                                  180-260 / 180-240
Фрукти свіжі                                                45-100 / 120-160
Риба                                                             20-50 / 80-120
М’ясо, м’ясопродукти                                60-110 / 135-180
Молоко, кисломолочні продукти              350-500 / 200-400
Однак запровадити нове меню — це мало. Потрібно навчити кухарів готувати нові страви та забезпечити їх для цього необхідним сучасним обладнанням. Для цього вже прописані покрокові рецепти приготування, а в місті складено план оновлення матеріально-технічної бази харчоблоків, забезпечується навчання персоналу, який залучений до організації харчування.
Кошти на оновлення харчоблоків навчальних закладів мають виділятися з державного бюджету при співфінансуванні з місцевих бюджетів. Однак, через брак коштів в держбюджеті лише кожен десятий навчальний заклад в Україні зміг скористатися вказаною субвенцією - протягом 2020 року на виділені Кабміном кошти в Україні модернізували харчоблоки 1800 шкіл. До Новомосковська кошти поки не надходили.
В порядку утримання харчоблоків міських шкіл і дитсадків є суттєві відмінності. У школах цим опікується фірма, яка виграла тендер на організацію шкільного харчування - ТОВ «Контракт Продрезерв 5». Так, лише з початку поточного навчального року коштом фірми відкрили лінії гарячого харчування в колегіумі №11 і СЗШ №18, встановили в СЗШ №1 холодильник, пекарську шафу і бойлер, в гімназії №3 і ліцеї «Самара» обладнали вентиляційні системи, в СЗШ №4 встановили пекарську шафу, в СЗШ №6 – жарильну шафу, міксер і блендер, в СЗШ №7 обладнали буфет та встановили бойлер, в колегіумі №11 - пекарську шафу, посудомийну машину й каналізаційний насос, в СЗШ №12 – м’ясорубку, відреставрували електрокотел, відремонтували водовідлив з даху, в СЗШ №13 установили ванни й стелажі, відремонтували м’ясорубку, в СЗШ №14 зробили капітальний ремонт харчоблоку, встановили ванни, стелажі й столи, в СЗШ №16 - морозильну скриню, в СЗШ №18 - два холодильника.
На відміну від шкіл, у новомосковських дитсадках харчування організовують кухарі, які перебувають у штаті ДНЗ. Тому оновлення обладнання харчоблоків – на міському бюджету. Так, за 2020 рік за рахунок коштів місцевого бюджету придбали кухонне обладнання для дитсадків: «Ромашка» - картоплечистка й протирально-різальна машина, «Росинка» - електрична плита і протирально-різальна машина, «Теремок» - пекарська шафа і протирально-різальна машина та в дитсадки «Калинка» й «Черемушки» - по електричній пательні.
Щодо вартості харчування в дитсадках та частки батьківської плати, то це питання в різних населених пунктах України вирішують по-різному. Наприклад, у Києві всю 100% суму сплачують батьки. У Новомосковську, як пам’ятаємо, до 2015 року 50% вартості сплачували батьки, іншу половину покривали з міського бюджету. Після зміни керівництва міста у 2016 році було встановлено пропорцію: з бюджету 40% і батьки 60%, потім 30%/70% і заявлялося про наміри перейти на 100% оплату харчування батьками. Та досі 30/70 тримається, таку пропорцію планують залишити й на наступний рік.
В інших населених пунктах теж триває процес встановлення місцевою владою відсотку батьківської плати з 1 вересня 2021 року. Ближче до цієї дати ми повернемося до цього питання, щоб порівняти цифри.
Зараз вартість харчування дошкільнят у різних населених пунктах становить (садові групи/ранній вік):
Вільногірськ - 66,15 грн/45,26 грн
Божедарівка - 52,85 грн/37,82 грн
Кринички - 54,54 грн/35,80 грн
Зеленодольськ - 47,50 грн/32,00 грн
Юр’ївка - 33,50 грн/33,50 грн
Верхівцево - 35,00 грн/30,00 грн
Тернівка - 35,00 грн/30,00 грн
Новомосковськ - 37,00 грн/25,00 грн
Стосовно перспективи вартості харчування в дитсадках Новомосковська, то на виконання вимог постанови Кабміну №305 від 24.03.2021 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку») з 1 вересня 2021 року вона становитиме (на один день):
- для дітей молодшого дошкільного віку - 35 грн 20 к, з них батьківська плата - 24 грн 64 к;
- для середнього та старшого дошкільного віку - 46 грн 23 к, з них батьківська плата – 32 грн 36 к.
В ході обговорення реформи системи харчування дошкільнят начальник міського управління освіти Ірина Рябоконь відповіла на численні питання батьків. Досвідом роботи з організації харчування поділилася директор дитсадка «Чебурашка» Олеся Пустова.
Нові норми очікувано зроблять харчування дітей якіснішим, збалансованішим та кориснішим для дітей.