ВСЕ

Яких нововведень слід чекати у 2022 році від Верховної Ради?

Перше засідання Верховної Ради відбудеться 25 січня, а поки що наші обранці проводять час по-різному: хтось працює в регіонах і допомагає вирішувати місцеві проблеми, а хтось просто відпочиває, набирається сил. Цього року в планах парламенту багато законів, які повинні завершити важливі реформи, зокрема, що стосуються СБУ, містобудування, децентралізації, пенсійної реформи, закону про народовладдя тощо. Нагадаємо коротко, про що йдеться в цих документах.

Про народовладдя

Законопроєкт «Про місцевий референдум» парламентарі розглядають з травня минулого року. Він визначає, які питання можна виносити на місцевий референдум, а які ні, та хто може його ініціювати.
«Вкрай важливо, щоб документ став взірцевим законом та дійсно ефективним механізмом реалізації прямої демократії на місцевому рівні», – зазначив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

Пенсійна реформа

Серед пріоритетів 2022 року – запровадження другого накопичувального рівня пенсійного забезпечення. Відповідний законопроєкт був зареєстрований ще 2019 року. Відповідно до нього, роботодавці сплачуватимуть до Пенсійного фонду 1% у 2023 році, 1,5% у 2024-му, 2% у 2025 році від заробітної плати працівників. Держава співфінансуватиме внески на паритетних засадах.

Реформа містобудування

Цього року влада планує завершити реформу містобудування. Для цього потрібно ухвалити у другому читанні два законопроекти, які запроваджують систему прозорих дозволів на будівництво та кримінальну відповідальність за незаконне будівництво, а також посилюють захист історичних пам’яток.

Реформа СБУ

Реформа Служби безпеки України є частиною міжнародних зобов’язань нашої держави. Мета змін – позбавити спецслужбу невластивих їй функцій - слідчої та економічної - впливу на бізнес. Натомість вони мають зосередитися на ефективній контррозвідці, боротьбі з тероризмом та захисті державної таємниці.

Закріплення децентралізації

Інше важливе завдання для парламентарів – закріплення децентралізації в Основному законі. Нову редакцію отримають дев’ять статей Конституції, які стосуються адміністративно-територіального устрою. Зокрема, в тексті з’являться громади і префекти.
Експерти кажуть, що в запропонованому проєкті досі залишаються дискусійні питання. Наприклад, назви Дніпропетровської (Дніпровської) та Кіровоградської (Кропивницької) областей, а ще - порядок призначення і підпорядкування префекта тощо.

Легалізація медичного канабісу

У 2022 році також планується поставити крапку у питанні використання медичного канабісу. Раніше легалізувати ліки на основі канабіноїдів пробували у 2016, 2019, 2020 і 2021 роках. Цього року уряд збирається подати до Верховної Ради новий варіант проекту, він уже оприлюднений для обговорення. В новому документі посилено контроль Нацполіції за обігом конопель, а також чітко вказано, що таке медичний канабіс і як його будуть імпортувати.

Економічний паспорт

У грудні 2021 року президент Володимир Зеленський зареєстрував у парламенті 4 пов’язані законопроєкти: про економічний паспорт; щодо державних внесків до системи економічного паспорта; щодо оподаткування коштів Фонду майбутніх поколінь та про відповідальність за порушення інтересів учасників Фонду майбутніх поколінь.
Передбачається, що кожен українець до 18 років стане учасником Фонду майбутніх поколінь. Держава накопичуватиме на його рахунку кошти від ренти за користування надрами для видобування корисних копалин та доходів від інвестування внесків.
Після повноліття учасники фонду зможуть витратити ці кошти на навчання, купівлю житла, лікування чи пенсійні рахунки. У президентському офісі очікують, що завдяки економічному паспорту діти зможуть накопичити близько 10 тисяч доларів.