ВСЕ

Сьогодні, 5 лютого, газеті "Новомосковська правда" виповнюється 102 роки

Сьогодні, 5 лютого, газеті "Новомосковська правда" виповнюється 102 роки

1919-2021

Офіційно початком біографії газети «Новомосковська правда» вважається 5 лютого 1919 року, коли вийшов її перший післяреволюційний номер під назвою «Новомосковскій Коммунаръ».
У довоєнний період газета мала назви «Голос незаможного», «Колгоспним шляхом».
Як тільки закінчились бойові дії на території Новомосковщини в період другої світової війни, почалося і відродження газети.
Очевидці стверджують, що в 1945-му році випуск газети йшов повним ходом, тобто, її вихід відновили наприкінці 1943-го року.
Тоді, в сорокові, в підвалі будівлі нинішнього магазину «Наталі», що по вулиці Гетьманській, в маленькому коридорчику було три кімнати: одна - карткове бюро (люди жили в період продовольчих карток), друга - сама редакція, і третя - друкарня. Редактором працювала Катерина Коткова.
На редакторському посту її змінив Клим Михайлович Карпенко. Коли його направили на роботу в міськком партії, редактором був призначений Павло Лубенець.
Це вже були 50-і роки, і на зміну друкарській машині з ножною педаллю прийшов плаский друк. На новій машині почали друкувати газету на чотири полоси.
Клима Карпенка направили на курси редакторів, а тим часом редакцією керував відповідальний секретар Григорій Руденко. Потім К.М.Карпенко знову очолив редакційний колектив.
Газета була міськрайонною з самого початку. Тобто, у газети було два співзасновники – керівництво міста і району. І коли газета почала своє 4-полосне життя, вона почала називатись «Новомосковська правда», редакцію технічно «озброїли», видавши мопед - для виїзду в господарства району.
Коли в 50-60 роках редактором був Олексій Ісакович Манько, в 1962-1963 роки газета мала назву «Зоря Присамар'я» і інформація про співзасновників звучала так: «Газета Дніпропетровського обкому КП України і виконкому обласної Ради депутатів трудящих по Новомосковському виборчому управлінню».
Пізніше назва «Новомосковська правда» повернулася.
З 1964-го року до 1986-го року редактором її був Григорій Федорович Буряк. Епоха Г.Ф.Буряка - особлива. Її можна назвати редакційним "Ренесансом": з будівлі по вулиці Радянській (нині магазин «Наталі») на початку 70-х редакція переїхала в приміщення по вулиці Радянській, 12. Були придбані нові меблі, в окремій кімнаті приймалися телеграфом новини РАТАУ, які мали обов'язково друкуватись в кожному номері газети. Колектив налічував 20 чоловік, працювали окремі відділи (партійної роботи, промисловості, сільського господарства, реклами, відділ листів і масової роботи), в яких трудилися по два чоловіки - завідуючий і кореспондент, іноді - одна людина, як, наприклад, у відділі листів.
Більшу частину газетної площі займали матеріали з господарств району: посівна, жнива - це були «святі» теми, які йшли в першу чергу й на першу сторінку.
Коли набрали силу цехи трубного заводу, меблевої і швейної фабрик, інформації про їх діяльність теж ставали пріоритетними поруч з питаннями будівництва, яке йшло в Новомосковську невиданими темпами.
Місто зростало, міцніло, і з ним разом розвивалася «Новомосковська правда» (тиражі були від 14 до 17 тисяч примірників). І часто виникали суперечки між владами міста і району: про кого більше газета повинна напити.
Друкуватися в «Новомосковській правді» було престижно. Якщо друкувалася критика, у керівників були спеціальні бланки, де зазначалася назва статті, дата виходу, і вказувалось: «Реагувати в _-денний термін). Після цього газета поверталася до надрукованих раніше матеріалів і публікувала ще один матеріал під назвою «Газета виступила. Що зроблено?» Якщо нічого не зроблено, відповідного керівника розглядали на парткомі і він міг навіть позбутися посади.
Після Г.Ф.Буряка редакцію менше року (1986-й) очолювала Раїса Ксенофонтівна Дуброва. З 1987 по 1988 роки редактором був Іван Іванович Демченко. Потім, 1997 року, - Ніна Іванівна Полякова. На час її діяльності припали політичні та економічні зміни. Скрута примусила перейти з 4-разового виходу «Новомосковської правди» на вихід двічі на тиждень. Незважаючи на фінансові труднощі, колектив вистояв і зберіг газету.
А на початку 90-х з'явилася в Новомосковському районі своя газета - «Присамарська нива». Тоді «Новомосковська правда» почала друкувати більше матеріалів про міське життя. Хоча і нині чимало жителів району обирають для себе «Новомосковську правду».
З 1997-го і до початку 2000-х років редакцію очолював Анатолій Павлович Липка - великий природолюб, а тому чимало газетних публікацій присвячувались захисту природи Самарського краю.
Далі редактором були Тетяна Адамівна Хуторна, Іван Родіонович Завгородній, Людмила Михайлівна Блик, Вадим Миколайович Червоноштан.
Протягом 2010-2019 років газета піддалася тиску з боку посадових осіб Новомосковської міської ради. У відповідь на гострі публікації в газеті про діяльність/бездіяльність влади газету намагалися ліквідувати рішенням сесії, потім рішенням суду (міський голова С.О.Мороз, в.о. міського голови С.Г.Горошко).
З 2012 року міська рада в односторонньому порядку в порушення умов чинного законодавства позбавила редакцію права на безстрокову оренду приміщення комунальної власності, припинила економічну підтримку газети. Зрештою редакцію взагалі виселили із займаного нею приміщення, з того часу вона вимушена його піднаймати.
У 2015 році Верховна Рада України прийняла Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», відповідно до якого міська рада мала б вийти зі складу співзасновників газети, чим унеможливлювався тиск на редактора з боку посадових осіб. Але керівництво міста ігнорувало вимоги закону, через що Національна спілка журналістів України у 2016 році внесла в.о. міського голови С.Горошка до Всеукраїнського антирейтингу «Вороги реформування преси». А "Новомосковська правда" як не реформована газета вимушена була перереєструватись – відтепер вона почала діяльність уже не як колективне підприємство, а ТОВ, засновником якого став колишній редактор Вадим Червоноштан, а редактором призначена Лемещенко Лариса Вікторівна – багаторічний відповідальний виконавець та дизайнер редакції. Так газета стала приватною, як і всі газети в Україні, і незалежною від впливу будь-яких посадовців.
Утриматися на плаву в ці нелегкі часи газеті допоміг приватний підприємець Сергій Рєзнік.
У 2019 році газета відзначила 100-річчя з дня заснування і нині продовжує свою творчу діяльність.
Наразі, крім друкованого варіанту газети, ви також можете читати наші матеріали:
- на сайті газети https://nmskpravda.dp.ua/
- на сторінці газети на Facebook https://www.facebook.com/nmsk.pravda1
Телефон для прийому оголошень 096-497-10-84.
У Новомосковську виросли вже кілька поколінь городян, які є нашими вірними читачами, вони з нетерпінням чекають кожен випуск газети, отримуючи перевірену, виважену інформацію та аналітичні висновки журналістів.
Вітаємо з днем народження газети великий загін ветеранів-журналістів, позаштатних кореспондентів, дописувачів, які вписали яскраві сторінки в історію видання.
Дякуємо численній читацькій аудиторії за підтримку і довіру. Ми раді працювати для вас! Бажаємо міцного здоров'я кожному з вас. Дякуємо, що ви з нами!
З повагою, Вадим Червоноштан, засновник ТОВ «Редакція газети «Новомосковська правда»