Отже, про брудні виборчі маніпуляції в Новомосковську - очима журналістів видання Dnipro.TV.
25 жовтня - дата місцевих виборів в Україні. З одного боку, для нас це шанс змінити владу на місцях і налагодити нарешті життя свого регіону. З іншого боку, це лавина чорного піару, яка обрушується на нас. Облити опонента «брудом» - улюблений хід багатьох кандидатів. Тому саме зараз доречно буде привести показовий приклад маніпулятивної кампанії, який стався у Дніпрі напередодні виборів 2019 року. Можливо, ця «багатоходівка» допоможе розібратися в передвиборній гонці-2020.
ХІД ПЕРШИЙ
Метою кампанії було зіпсувати репутацію Сергія Рєзніка, екс-директора Департаменту стратегічного розвитку та інвестицій міськради Дніпра. Привід для скандалу: реставрація фасадів центральної частини Дніпра. Саме її й почали поширювати проплачені «активісти» і «журналісти». Причому кожен придумував свій варіант: «завищені ціни», «неіснуючі матеріали, використовувані при ремонті» і улюблене - «розкрадання з держбюджету» то на 21, то на 50 млн грн (у кого наскільки фантазії і нахабства вистачило).
Сергій Рєзнік справедливо вчинив по закону - після цих публікацій він подав позови про захист честі, гідності і ділової репутації до тих судів, де були зареєстровані недостовірні видання. Зокрема, в Кіровському і Новомосковському судах досі розглядаються ці позови. Відповідачі до цих пір намагаються викручуватися, не з’являються на засідання в суд під різними приводами. Хтось із них не визнає факт публікацій, хтось стверджує, що «його не так зрозуміли», хтось видалив свої сторінки в соцмережах... Причин для цього декілька. По-перше, вони знають, що написали те, чого насправді не було, але заявити про це публічно бояться. А друга ключова причина - вони тягнуть до виборів-2020, як можуть.
ХІД ДРУГИЙ
Але в кампанії був задіяний ще один інструмент - нечистоплотні правоохоронці. Прокуратура Дніпропетровської області просто на підставі вищеописаних чуток, без жодного доказу відкрила справу проти Рєзніка за статтею 364 ч. 2 «Зловживання владою або службовим становищем». Прокуратура інкримінувала йому, що роботи, зазначені в Акті, були виконані не в жовтні 2017 року, а в кінці листопада цього ж року. Але так і не дали відповідь на питання: «А навіщо це Рєзніку? У чому сенс?" При цьому прокуратура визнала, що шкоди бюджету взагалі немає. Слідство було проведено поспішно і поверхнево. Очевидно, що ніхто й не збирався об'єктивно розбиратися у справі. Важливим був сам факт звинувачення, щоб рознести цей слух.
ШАХ І МАТ
Наша редакція вирішила розібратися в справі більш уважно. Ми звернулися до реальних фактів з відкритих офіційних джерел. Дніпровська міськрада оголосила офіційний тендер в системі Prozorro на проведення ремонту фасадів на проспекті Яворницького і Вокзальній площі. І 11 липня 2017-го підписала договір з переможцем тендеру - ТОВ «Равелін». За період з липня по жовтень підрядник виконав частину робіт з капітального ремонту фасадів 10 будинків на проспекті Д. Яворницького 26, 68, 70, 83, 121, 123, 125, на вулиці Харківській, 2, на Вокзальній площі 1, 2. І в жовтні 2017-го надав акт виконаних робіт за цими адресами.
Є безліч свідчень того, що роботи реально велися - фото- і відеофіксація всіх робіт, свідчення мешканців будинків. І це по-перше.
По-друге, нескладно помітити, що законодавство України та укладений з підрядником договір не давали жодного приводу звинувачувати Сергія Рєзніка. Тому що відповідальність за якість і повноту виконання робіт несе підрядник і технагляд, який перевіряє роботу підрядника і спеціально для цього наймається за окрему винагороду.
І підрядника, і технагляд вибирає тендерний комітет, а не директор Департаменту. Акт виконаних робіт підписується підрядником та технаглядом і свідчить про те, що роботи виконані в повному обсязі і належної якості. Директор Департаменту підписує Акт в останню чергу і за законом не має права вимагати додаткових документальних підтверджень виконання цих робіт, якщо акти вже підписані уповноваженими сторонами. Він лише зобов'язаний віддати Акт в оплату.
Як і слід було припустити, ніякого зловживання немає. Ні про яке розкрадання коштів у справі мова взагалі не йшла. Всі докази свідчать про те, що капітальний ремонт фасадів, зазначених в жовтневому Акті, що фігурував у справі, був виконаний вчасно. Очевидно, що справа мала за- ангажований характер з єдиною метою - завдати удару по репутації Сергія Рєзніка.
ЯК ВИБОРЦЯМ НЕ СТАТИ ЖЕРТВАМИ ПЕРЕДВИБОРНИХ ІГОР?
Коли політичні ділки хочуть поквитатися з конкурентами, в хід йдуть різні маніпулятивні політтехнології: хтось підключає нечистоплотних правоохоронців, хтось псевдо-активістів, хтось продажних журналістів, хтось всіх одразу. При цьому ігноруються не тільки стандарти журналістики, а й норми Конституції: ніхто не може вважатися винним, поки немає відповідної постанови суду.Важливо зараз, напередодні місцевих виборів в Україні, включити критичне мислення і звертати увагу на те, наскільки законними є дії кандидатів. Не всі замовні кампанії по знищенню репутації настільки безглуздо скроєні і зшиті білими нитками. Є й досить правдоподібні історії, в які вірять прості люди, а потім голосують за тих, хто роками після цього розграбовує їх рідне місто. Тому довіряйте тільки перевіреним джерелам інформації і приймайте зважені рішення, кому довірити долю свого міста.