ВСЕ

Крадуть!

Коли двісті років тому російський імператор Олександр I попросив історика Карамзіна в двох словах переказати зміст його багатотомної праці з історії Росії, вчений відповів: «Можу навіть одним словом». – «Яким?» - «Крадуть», - відповів Карамзін.
Зрозуміло, ні Карамзін, ні тим більше Росія нам не указ. Але красти у нас вміють не гірше. Щоправда, як казав капітан міліції Жеглов у відомому серіалі, «правопорядок в стране определяется не наличием воров, а умением властей их обезвреживать». Звичайно, для цього у влади повинно бути не тільки уміння, але й, у першу чергу, - бажання.
І ще один маленький відступ перед тим, як приступити до основної теми сьогоднішньої публікації. Уявіть, що ви створили фірму, знайшли начебто порядну людину, яку призначили туди директором. Через якийсь час ви як власник вирішуєте перевірити, чи все там гаразд - як організоване виробництво, як директор керує, чому від фірми немає прибутків, а лише збитки. Звертаєтеся до директора, щоб показав фінансову документацію, а він у відповідь: «Та пішов ти..!» Якою буде ваша реакція?
ДОКОПАТИСЯ ДО ІСТИНИ
У Новомосковську змінився міський голова, який (і це логічно) перш за все намірився встановити, в якому стані йому дісталося міське господарство. Тож він починає аудит підпорядкованих комунальних структур.
Одним із перших під перевірку попало комунальне підприємство «Новомосковський комбінат комунальних підприємств», яке давно називали «чорною дірою» міського бюджету, де мільйонами безслідно зникають бюджетні (а значить - наші спільні) гроші.
Тож Сергій Рєзнік для проведення перевірки одразу після новорічних свят направляє в КП «НККП» двох фахівців нещодавно створеного у виконкомі відділу внутрішнього контролю та аудиту. Ті звернулися до директора Віталія Ракаєва, аби отримати необхідні для перевірки документи. Але отримали не документи, а… відмову.
За таких обставин аудитори працювали з тими даними, які, так би мовити, лежали на поверхні. І навіть така перевірка розвіяла всі сумніви щодо того, чому це директор перешкоджає роботі перевіряючих. Бо на підприємстві - повний безлад і дерибан!
З висновками аудиторів директор не погодився, мовляв, у мене все гаразд, не лізьте до мене (вам це нікого не нагадує з попереднього номеру газети?)
Заслухавши аудиторів про результати їх роботи, мер, щоб усе-таки мати повну картину ситуації в КП, для більш глибокої перевірки призначає комісію дещо вищого рангу, куди увійшли два його заступники, начальники ЖКГ та юридичного відділу, представники фінансового управління.
В результаті директору все-таки довелося необхідні документи діставати зі схованок. Але, як виявилося, показувати було особливо нічого, бо більшість звітних паперів або взагалі не велися, або дивним чином «випарувалися».
Комісія встановила, що недоліки, виявлені відділом аудиту, підтвердилися. А загальна картина така.
ПОСТАВИЛИ ЦАПА ОГОРОД СТЕРЕГТИ
Засновником КП «НККП» є Новомосковська міська рада. Основними напрямками діяльності підприємства є утримання доріг, тротуарів, зелених насаджень, вуличного освітлення, меліомережі, кладовищ, оранжереї тощо.
Управління підприємством здійснює його директор, який призначається на посаду та звільняється з неї розпорядженням міського голови.
Вже через тиждень після складання присяги міським головою В.Літвіщенком він змінив директора КП «НККП», призначивши на цю посаду з 7.10.2019 року Віталія Ракаєва, з яким уклав трудовий контракт на рік – до кінця 2020 року. Але за два тижні до місцевих виборів 2020 року і ще за 3 місяці до завершення дії контракту, колишній мер раптом вирішив продовжити термін його дії. І не на рік, а одразу аж на 5 років - до 31.12.2025 року!
Зрозуміло, що цим підсунув «кота в мішку» новому меру на весь термін його повноважень – на всі наступні 5 років. Спробуй тут за таких помічників, зміни місто!
Навіщо ж так вчинив? Думаємо, читачі й самі зможуть зробити висновки.
ВСЬО ПО БЄСПРЄДЄЛУ
Згідно зі Статутом КП «НККП», у разі зміни директора обов’язково проводиться ревізія підприємства. Але її ніхто й не думав проводити. Так само, як і при зміні попередніх директорів. А там, де безконтрольність, утворюється «тихий омут» з мутною водою, в якій дуже зручно ловити рибку. Наваристу юшку на столі у шахраїв довгі роки оплачував кожен городянин, хто сплачує податки.
Нікого не цікавило, що директор КП ігнорує передбачене Статутом підприємства складання річних фінансових планів, щоквартальних та річних звітів про роботу, не надає пояснень щодо причин невиконання показників тощо. Зате регулярно рішенням сесій в КП вливалися мільйони, які могли б піти дійсно на вирішення болючих міських проблем, а не осісти в чиїхось бездонних кишенях. Як ця схема працювала? Отже, по порядку…
Кожен знає, що бухгалтерський облік на будь-якому підприємстві повинен вестися безперервно, а бухгалтерська звітність має зберігатися як мінімум 3 роки. Але…
У 2019 році фінуправління вже намагалося перевірити фінансово-господарську діяльність КП «НККП», та все уперлось у відсутність бухгалтерської документації. Це очевидні проколи в роботі головного бухгалтера при безконтрольності директора. Але вони обоє навідріз відмовилися підписувати акт перевірки, і акт взагалі десь згинув в нетрях КП «НККП», його й досі не знайшли.
Якими ж були санкції керівництва міста? Щук покарали - кинули у річку: і директор, і головбух продовжили працювати на своїх місцях. А бухгалтерська документація за 2019 рік досі не відновлена. Більш того, перевіркою встановлено, що бухоблік і за 2020 рік теж практично не вівся. Тобто, посадовці знали, що їм за це нічого не буде?
Комісія встановила відсутність за 2019-2021 роки оборотно-сальдових і зарплатних відомостей, даних про склад доходів і витрат, розшифровок руху активів, документів з інвентаризації, актів списання матеріальних цінностей, договорів про оренду, планів закупівель, тендерної документації та багато іншого. Це вже не просто упущення керівника, оскільки мова йде про розбазарювання наших з вами коштів – коштів міського бюджету, якого саме тому ні на що й не вистачає.
Відповідно до чинного законодавства за такі серйозні фінансові порушення передбачені не лише дисциплінарні покарання, а й санкції відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення (тим більше, що скоювалися вони не одноразово, а системно).
Будь-який керівник підприємства повинен здійснювати управління його фінансово-господарською діяльністю таким чином, щоб не виникали борги, зокрема й податкові. Але станом на 1 березня 2021 року податковий борг КП «НККП» становив 4,18 млн грн, у той час, як на кінець 2018 року - 1,5 млн грн, що яскраво засвідчує некомпетентність керівництва підприємства. Крім того, станом на 31.12.2020 року має місце заборгованість із земельного податку з юридичних осіб у сумі 231,5 тис.грн. В результаті борги таких масштабів заблоковували роботу КП – рішенням суду арештовані банківські рахунки, нараховується пеня, накладено арешт на транспорт, який тепер не може безперешкодно пересуватися та виконувати роботи в місті тощо.
У трудовому контракті з директором зазначено, що він може бути звільнений з посади у разі виникнення у підприємства податкового боргу. Але директора, на превеликий подив, досі не чіпали, заганяючи численні проблеми в глухий кут.
КУПУЄМО ВСЕ!
КП повинно придбавати пальне для своєї техніки, щоб виконувати роботи за призначенням. Але перевірка закупівельної діяльності підприємства показала, що закупівля солярки та бензину в ТОВ «Дніпронефть» у 2020 році була здійснена з суттєвими порушеннями встановленого порядку роботи в системі Prozorro, відсутні будь-які рахунки та накладні щодо оприбуткування та подальшого використання ПММ.
Інший договір з цією ж фірмою було укладено на суму 2,4 млн грн на закупівлю 78 тис. літрів дизельного пального й 48 тис. літрів бензину, а фактично було отримано 2 тис.л бензину.
Купували взагалі, що заманеться. Очевидно, керівництво часто влаштовувало вилазки на шашлики й потім мучилося сушняком, бо влітку 2020 року придбали 2 тисячі пляшок мінеральної води по 1,5 л. Жодних пояснень, хто її випив, немає – директор і головбух лише винувато опускають очі. Тож ці необґрунтовані витрати поповнили список збитків, нанесених міському бюджету.
АВТОМОБІЛЬНЕ КЛАДОВИЩЕ
Ще один маленький відступ. У вас удома зламався, наприклад, пульт від телевізора. Є два варіанти – купити новий за 100 грн або взяти пульт у сусіда в оренду, але заплатити за це 200 грн. Який варіант обере хазяїн «при пам’яті»? Відповідь, здавалось би, очевидна. Але це коли мова йде про особисті гроші. А якщо гроші громадські, як кажуть, «колгоспні», та ще й із сусідом можна домовитися, щоб розділити «лівака», то руки починають чесатися й до них починають липнути купюри…
Так, КП «НККП» для виробничих потреб уже протягом двох років бере в оренду у підприємця Н. автопідйомник ЗІЛ 1988 року випуску. Вартість оренди - 420 тис.грн. Але, як вияснилося, середня ринкова вартість не оренди, а придбання такого ретро-автомобіля складає 200 тис.грн! Тобто, можна було купити аж дві таких «чудо»-машини, ще й на запчастини б залишилося. Або купити один автомобіль, більш новий, і використовувати його не кілька місяців в оренді, а постійно, уже як власний. Але ж це так зробив би дбайливий господар…
Подібні хитрі оренди в КП «НККП» непоодинокі. Наприклад, минулого року брали також в оренду ще одне чудо радянського автопрому – на цей раз за використання вантажівки виклали 160 тис.грн - за тією ж схемою, у того ж таки підприємця. При ринковій вартості купівлі цього залізяччя менше 100 тис.грн.
Тобто, знову комусь – прибуток, а міському бюджету - матеріальні збитки. Така собі казочка про вершки й корішки на сучасний лад.
Подібні порушення закупівель впродовж 2019-2020 років скоєні і в ході укладання прямих договорів на суму 1,5 млн грн з порушенням процедури публічних закупівель Prozorro з ТОВ «ТД «Ватра-Дніпро», ТОВ «Фаворит-електро», ФОП Шевченко М.М. І сума матеріальних збитків уже кваліфікується як значна.
КП НККП займається й наданням ритуальних послуг, для цього має в користуванні приміщення по вул. Г.Зелінського,44, частину з яких здає в оренду приватним майстерням з виготовлення предметів ритуальної належності. Але здає так, що один з ФОПів фактично використовує більше території, ніж зазначено у договорі, тобто недоплачує орендну плату. А на зазначеній території КП «НККП» безпідставно, без жодних договорів і оплати знаходяться автомобілі абсолютно сторонньої організації та зразки пам’ятників.
На цьому фоні сущим дріб’язком виглядає той факт, що орендарі користуються електроенергією і водою, але не сплачують за це (принаймні, офіційно), навіть договори з орендарями на відшкодування витрат на комунальні послуги відсутні. Цікаво, хто на цьому всьому наживався?
Характерно, що приватні майстерні, розташовані по Зелінського,44, взагалі не можна назвати орендарями, оскільки дія укладених з ними договорів закінчилася ще в 2016 році. Тобто, земельні ділянки вже 5 років зайняті самовільно.
АЛЬО, ГАРАЖ!
Робота гаражу КП «НККП» повинна здійснюватись у відповідності до положення, яке ніхто навіть не потрудився розробити – тут працюють, як узбеки пісні співають: «что вижу, то и пою». З документами гаражу така ж катавасія, як і скрізь. Наприклад, є позичені автогрейдер, дорожня машина і легковик ВАЗ, але вони використовуються без документів, хоча пальне на них списується. А це кваліфікується як не оформлені витрати, сума яких чимала. Про безпеку на дорогах не дбають - водії в рейс часто виходять без медичного огляду.
Керівництво КП впродовж 2020-2021 років забуло про затвердження норм витрат паливно-мастильних матеріалів на автотранспорт. Так, уже середина 2021 року, а норм витрат ПММ з 01.01.2020 немає, вони існують лише у формі проєкту, не затвердженого директором і не введеного в дію.
Для списання пального потрібен документ, який буде фіксувати роботу автомобіля та споживання ним ПММ. Такі документи не ведуться, бо директор забув навіть видати наказ про затвердження форми дорожнього листа. В результаті мета використання техніки і маршрути її руху невідомі. А іноді трапляються навіть чудеса, наприклад, нещодавно водій Ч. виїхав одночасно на двох автомобілях - ЗАЗ «Таврія» і дорожній комбінованій машині. І та, і інша машина наїздили чимало кілометрів.
А показання спідометрів взагалі потребують втручання вчителя математики початкової школи. А часто вони взагалі не вказуються. Як тоді списується пальне?
В КП «НККП» є автомобіль – гордість України, який заслуговує на увагу як мінімум центральних ЗМІ. Протягом лише одного місяця комунальна «Таврія», судячи зі спідометра, проїхала 4 тис. 179 км, тобто, добігла аж до Португалії. Може й далі б бігла, та вже було нікуди – край континенту, заважає Атлантичний океан. За що ми лише критикуємо вітчизняний автопром? Було б смішно, якби не було так сумно…
Дива зі спідометрами характерні майже всім тутешнім автомобілям - деякі взагалі з місця не рухаються, і показання спідометрів залишаються тими самими, але пальне на них списується. І т.д…
Чи чинився б такий безлад, якби свої обов’язки належним чином виконували директор КП і механік гаражу? Тому комісія дійшла висновку, що такі факти (цитуємо) «свідчать про умисне викривлення облікових даних задля неможливості здійснити контроль реального використання паливно-мастильних матеріалів».
Коли дійшло до інвентаризації паливних талонів, комісія з’ясувала, що вони в порушення діючого порядку видавалися механіком К., хоча бухгалтерські рахунки з обліку талонів закріплені зовсім за іншою особою. Причому, механік зберігав талони поза межами підприємства, а як і кому він їх видавав, розібратися неможливо.
На вимогу перевіряючих механік на підприємство не з’явився і не надав талони для інвентаризації. З’ясувалося, що К. раптово забажав служити в армії, звільнився з роботи, у військкоматі хутко підписав контракт на військову службу і захотів усім помахати ручкою. Але не так сталося, як гадалося…
Аналіз навіть наявних документів свідчив про, як мінімум, кримінальну справу, на яку «напрацювали» в КП «НККП» з талонами (і вона, до речі, на сьогодні вже порушена). Коли нарешті механіка доправили на підприємство, була проведена інвентаризація, що засвідчила нестачу паливних талонів на майже 4 тонни дизельного пального і 150 л бензину. Для вирішення питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб в.о. директора КП викликав наряд поліції та подав відповідну заяву.
З приводу безладу в гаражі директор відмовився надавати свої пояснення.
НАДІЙШЛА ПРОПОЗИЦІЯ – ВИСТАВИТИ ЙОГО КАНДИДАТУРУ… ЗА ДВЕРІ
Зазначені порушення – це тільки верхівка айсбергу розбазарювання коштів міського бюджету. Виявлені факти є юридичною підставою для розірвання контракту з керівником підприємства.
До того ж, В.Ракаєв недбало справляється не лише з обов’язками директора комунального підприємства, а й зі своїми приватними фірмами. Він, як виявилося, є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) двох фірм: співзасновником ТОВ ВКФ «Вітал» (частка власності 25%) та ТОВ «Аякс-Н» (частка власності 48%). Проте, цю інформацію він у поданих деклараціях за 2018, 2019 та 2020 роки приховав. Про це стало відомо з листа департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України. Слідчі мають підстави вважати, що В.Ракаєв задекларував не всі об’єкти нерухомості, що належить йому та членам його сім’ї, приховує те, що працює за сумісництвом директором ТОВ «Аякс-Н», а також інформацію щодо усіх своїх банківських рахунків.
Більш того, має місце податкова заборгованість за ФОПом (фізичною особою-підприємцем) Ракаєвим В.І. (діяльність припинена) в сумі 8,7 тис.грн та ЄСВ 16,2 тис.грн, але ці зобов’язання при поданні декларацій він теж приховав.
Зазначене містить ознаки порушення вимог статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та статті 366-2 Кримінального кодексу України.
Тож комісія, яка проводила службове розслі­дування, запропонувала міському голові звільнити В.Ракаєва з посади керівника КП «НККП» та розірвати з ним трудовий контракт до закінчення його дії.
Сергій Рєзнік погодився з пропозиціями комісії і так це прокоментував:
- У цьому комунальному підприємстві сірі схеми працювали багато років, викачуючи гроші з міського бюджету. Ми порушників законодавства вивели на чисту воду, а матеріали передали до правоохоронних органів. Кожен має отримати те, що заслужив. Щодо директора, то в його трудовому контракті є ряд обов’язкових для виконання вимог. Він їх порушив. Чи робив це умисно - покаже слідство. Але виявлені порушення, в першу чергу фінансові, не залишають мені вибору: такий директор користі місту не принесе.
Наведення порядку з кадрами, безумовно, дасть для міста й фінансовий зиск – зекономлені бюджетні кошти ми використаємо на вирішення невідкладних міських проблем. Бо плакатися, що бюджет пустий, і реально займатися його наповненням – це різні речі. Дієвими є не слова, а конкретні дії.
Аудити міських комунальних підприємств, закладів і установ триватимуть. Хто працює добросовісно, буде в пошані, а з нечистими на руку ділками будемо прощатися. Я це обіцяв, і я це зроблю, як би на мене не намагалися тиснути їх подільники. Моя мета незмінна - оновлений Новомосковськ, яким кожен з нас буде пишатися. І так і буде!
НА МІСЦЕВІЙ ШАХІВНИЦІ СПРИТНО ГРАЮТЬ ПІДЛІ Й НИЦІ
Фігуранти наших публікацій під рубрикою «Крадуть!» - це люди, відомі в місті, та ще й кожен - під партійним прикриттям. Тому шукають будь-яку можливість, аби залишитися при своїх годівничках. На підмогу їм поспішають «липові» активісти – не вникаючи в суть проблеми, беруть у них інтерв’ю, виставляють їх жертвами амбіцій нового мера. Деякі користувачі соцмереж бачили ці відеоролики, які окрім посмішки нічого не викликають. Бо всьому голова – факти, а не нюні.
Та чи ви бачили, щоб ці «активісти» обурювалися діями крадіїв? І ми ні. Так само, як і діями (чи бездіяльністю) колишньої влади, яка не менше за директорів зацікавлена в тому, щоб приховати усю цю комунальну «хімію» разом з її виконавцями (а раптом хтось на допитах розколеться?!)
Нова команда, що прийшла у виконком восени минулого року, переглянула структуру виконавчих органів – одні відділи й управління ліквідували як неефективні, інші, навпаки, створили. Серед них створили й відділ внутрішнього контролю та аудиту зі штатом у кілька чоловік. Ті ж самі FACтивісти одразу почали кричати, що це зайві для міста посади, що це принесе лише збитки для бюджету на виплату їм зарплати. У цьому зв’язку пригадується, що відповів капітан Жеглов Копченому в тому ж таки популярному серіалі: «Если я за год десяток твоих дружков переловлю, то уже больше своей зарплаты сэкономил. А я, по счастью, много больше вашего брата ловлю!»
Звичайно, активісти-запроданці - цей місцевий політичний секонд-хенд - можуть продовжувати знімати плаксиві відео, розповідати про крадіїв як про героїв, яких «пресують» ні за що. Але поживемо – побачимо. Тепер результатами аудитів займаються правоохоронні органи.
Тож далі, безумовно, буде…Анекдот в тему:
- Тендер в хату, товарищи подрядчики! Откат в радость, связи в сладость!
- А Вы точно председатель тендерного комитета?