ВСЕ

Де краще – за кордоном чи вдома: українські біженці дали оцінку різним сферам життя

За даними ООН, з початку російського вторгнення більше 6,5 млн українських біженців виїхали в інші країни. Більшість із них раніше ніколи не покидали межі України.
У нас сформувався міф, що десь там за кордоном живеться гарно, а у нас — погано. Тепер біженці мають можливість порівняти життя «там» і вдома. Зіткнувшись з буденною реальністю омріяної «заграниці», українці по-іншому подивилися на своє життя в Україні, відчули навіть деякі його переваги.
Дослідницька компанія Gradus Research у травні провела опитування наших біженців. І виявилося, що багато в чому українці вважають Україну — кращою. Звичайно, не в усьому.
Що краще за кордоном? Найбільше схвальних відгуків отримало дотримання там закону та порядку, а ще - розмір зарплат, соціальний захист з боку держави та боротьба з корупцією. А ще за кордоном набагато вища якість продуктів і якісніші послуги у сфері охорони здоров'я. Україна також програє в плані загальної культури, а також екології та відношення людей до природи. За кордоном наші громадяни високо оцінили спеціальні можливості для людей з інвалідністю, облаштування міст, якість питної води з-під крану та поводження зі сміттям.
Водночас, в Україні, згідно з опитуваннями, краще розвинута діджиталізація. Цим ми справді здивували європейців: застосунок «Дія» в смартфоні – це справді наш український прорив, чого досі немає в багатьох країнах Східної та Центральної Європи. Крім того, стикнувшись з необхідністю оформлювати за кордоном документи, українці зробили несподіваний висновок: в Україні менше бюрократії!
А ще український графік роботи магазинів є набагато зручнішим, співвідношення ціна-якість у сфері краси в Україні - теж краща, як і зручність поповнення мобільного телефону та грошових переказів. І, звичайно ж, на заході значно вищий рівень комунальних платежів, що й не дивно – у нас левову частку тарифів досі компенсують з бюджету, а ми цього не цінуємо.
Як би там не було, але українці в себе на батьківщині вбачають більше можливостей та перспектив для власного розвитку.
В цілому менталітет та устрій життя в своїй рідній країні українцям подобається більше, ніж за кордоном, як і взаємини між людьми, що є вкрай важливим.
До речі, опитування показало, що більшість українських біженців планують повернутися до України після закінчення війни. Хоча багато й тих, хто хоче там залишитися, користуючись нехваткою в багатьох західних країнах робочої сили, передусім на посадах, на яких місцеві жителі працювати не надто бажають.